Паметна плоча, която напомня за нейното участие в националноосвободителното ни движение, има вече в село Момина църква. Инициатор за поставянето й е Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас. Идеята е реализирана с дарителски средства.
Мария Тенишева – Тенишка има 4-ма сина и една дъщеря. И петте й деца участват в българското националноосвободително движение. Когато започва създаването на революционни комитети в Странджа, Мария Тенишева заедно с децата си се отдава на родолюбивото дело, разказа Стоя Янчева - председател на Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас и инициатор за поставянето на възпоменателната плоча:
„Тя е тази, която помага за подготовката на въстанието, носи писма, помага на четниците. Посещава ги в затворите, носи им храна и лекарства. Нейният син Коста Тенишев е подвойвода в четата на Яко Стоянов. Тя е била жена героиня, всеотдайна майка и горда българка! Заслужава да бъде запомнена и позната на поколенията!“
За Мария Тенишева не се знае толкова много и не е така популярна както други героини от нашето революционно движение, но в действителност тя е била отдадена на организацията на въстанието и можем само да се възхищаваме на нейната сила, каза главният уредник в историческия музей Иванка Делева:
„ Мария е родена в Лозенград. Когато е била малка турците убиват баща й през очите й и тогава в нея се заражда това желание да направи всичко възможно това да не се повтаря за нейното семейство. В къщичката им винаги е била на разположение за подготвящото се въстание. Тя е била много изобретателна в куриерската си дейност. Константин Петканов говори за нея, защото я е познавал – била е силна, строга жена, леко прегърбена, говорила е гръцки и турски, вдъхвала е респект както сред българи, така и сред турци.“
След разгрома на въстанието Мария Тенишева и три от децата й, заедно с хиляди други бежанци преминават в България, семейството й се установява в село Момина църква. След известно време Мария, заедно със сина си Тодор и дъщеря си Рада, се преселва в Бургас, където живее до края на дните си.
Възпоменателната плоча за Мария Тенишева е в центъра на село Момина църква. При откриването й са присъствали и родственици трето поколение д-р Петър Тенишев от Пловдив и Катя Златева – Тенишева по майчина линия от Несебър. За реализирането на идеята са помогнали от Община Средец и много дарители.
повече може да чуете в звуковия файл:В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..