Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документи за кандидатстване се подават до края на септември

Бургаският филиал на СУ увеличи магистърските си програми от 10 на 22

Превърнахме се в силна втора база на Богословския факултет, има огромен интерес към специалностите му - коментира директорът на звеното проф. Теодор Седларски

Проф. д-р Тодор Седларски, директор на Бургаския филиал на Софийския университет.
Снимка: БТА

Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ увеличи предлаганите от него магистърски програми от 10 на 22 в рамките на година. Кандидатстването за тях за предстоящата академична 2024-2025 година тече, а документи може да се подават до края на септември – съобщи директорът на филиала проф. д-р Теодор Седларски в интервю за БНР Бургас.

„Тази година ги увеличаваме на 22, което е значително повече, отколкото миналата година предлагахме. Включиха се няколко факултета, които миналата година не бяха се решили. Това са Геолого-географският факултет, Историческият факултет, Факултетът по педагогика и Факултетът за науки за образованието и изкуствата, които предлагат музикалното направление, и Богословският факултет“.

Сред програмите във филиала са „Регионално развитие и управление“, „Регионална сигурност“, „Управление на човешките ресурси“ и други – в областта на науките за земята. Филиалът предлага още „Образователен мениджмънт“, „Мениджмънт на услуги и организация за неформално образование“. В списъка са още „Античност и средновековие“, „Модерна България: държава и общество (края на XIX– началото на XXI век)“, „Музеология“ и „Дигитална хуманитаристика“ (на английски език).

Пълен списък може да видите ТУК.

Откриването на филиала миналата година поднася изненада на ръководството и преподавателите: интересът към двете богословски специалности е огромен и това провокира откриването на още една. И така, освен досегашните „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, от предстоящата година се добавя новата „Православно богословие“.

„Резултата, който постигнахме в приема в направление „Богословие“, всъщност ни изненада много. Оказа се, че в Бургас има голям интерес. Множество високообразовани, работещи хора с кариери, някои от тях – с кариера в научната област, академична - се записаха в двете програми. Новата програма тази година е „Православно богословие“.
Желанието за публични лекции, за представяне на книги в тази област е много голямо. Всъщност Бургас се показва като една силна втора база на Богословския факултет“, отбеляза проф. Седларски.

Студентите

Първата година надминава очакванията и по отношение на студентите. Тогава например бакалавърската специалност "Музикални медийни технологии и тонрежисура" запълва всичките си бройки не само за държавна поръчка, има и много хора, които я записват в платената форма на обучение.

"Тази година очакваме също толкова голям интерес. Започват пак да се пълнят програмите. Имаме – което е много интересно – студенти не само от Бургас, има вече записани студенти за есента от Пловдив, от София, от Стара Загора, което е една от големите мои идеи – филиалът, освен основната си мисия – да позволи на хората от Бургас да получат образование на национално равнище и качество на Софийския университет, да привлече хора от други места в страната, които да дойдат в Бургас, използвайки повода хем да получат диплома от Софийския университет, хем да бъдат четири, пет или повече години на морето - отбеляза проф. Седларски. - Това ще доведе до създаване на общност на млади хора от различни места в страната. Надявам се в бъдеще – и от чужбина, защото примерно "Дигитална хуманитаристика" я предлагаме на английски език и идеята е да се предлагат все повече програми на чужди езици следващите години, така че да привличаме и международни студенти."

Срокове

Кандидат-магистърската кампания вече тече. До края на септември кандидат-магистрите могат да подават документи в офиса на филиала, който се намира на гърба на сградата на НКХ. 

"Освен в каналите ни в социалните мрежи, където можете да ни намерите, ви очакваме и на място, и по телефона. Екипът ни полага всички усилия това да става максимално удобно за бургаските студенти, да не им се налага да са ангажирани със софийската администрация по възможност", увери професорът.

Такси

Таксите се определят за всяка отделна програма.

"Например за богословските програми държавна поръчка таксата е нула лева, за платеното е от порядъка на 400 лева на семестър - даде пример проф. Седларски. - По-високи са таксите в направление „Музика“, където и разходите за обучение са по-големи. Те варират от няколкостотин лева на семестър до вече по-големи суми за платеното обучение. Но броят на кандидатите показва, че напълно си заслужават такива такси, защото после очакваните доходи от упражняването на такива професии са и много по-високи."

Интервюто с проф. Седларски може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският държавен университет участва в образователно изложение в Лондон

Преподаватели от Бургаския държавен университет взеха участие в 40 -тото образователно изложение БЕТТ (British Education Training and Technology Show) в Лондон. В неговите рамки се представят технологични иновации в образованието на всички нива. На българския щанд бургаският ВУЗ представя дейността на своята Педагогическа лаборатория по линия..

публикувано на 23.01.25 в 16:50

Най-голямата детска градина в Несебър с нов физкултурен салон

ДГ „Яна Лъскова“ в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон, съобщават от общината. Кметът Николай Димитров се увери на място и инспектира новата зала. „Изключително съм щастлив, че за по-малко от две години това е второто голяма преобразяване на пространство в най-голямата ни детска градина. Заедно с приказния двор отвън,..

публикувано на 23.01.25 в 15:34

Премиера на книгата „Приобщаващо образование“ в Бургас

В Бургас ще се състои премиерата на сборника „Приобщаващо образование“.  Книгата ще бъде представена от проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ), днес (23 януари 2025 г.) от 17:00 ч. в книжарницата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Регионална библиотека "Пейо Яворов". Книгата..

публикувано на 23.01.25 в 08:30

В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще обучават ренгенови лаборанти

От септември тази година Медицинският колеж на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас започва прием в специалност „Рентгенов лаборант“. Това съобщи на фейсбук страницата си кметът Димитър Николов.  „Започваме с прием на първите 20 студенти, които ще стартират обучение в една от най-дефицитните специалности и това е чудесна новина за Бургас, за..

публикувано на 22.01.25 в 07:35

Бургаски ученици с медали от олимпиадата по роботика в Южна Корея

Трето място и две специални награди спечелиха отборите на Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас и ОУ "А. Г.  Коджакафалията". Те представиха за първи път България на Международната олимпиада по роботика IRO 2024/2025 в Бусан, Южна Корея. Нашите състезатели се изправиха пред конкуренция от над 3000 състезатели в..

публикувано на 21.01.25 в 12:06

Въвеждането на оценка за дисциплина не е решение, трябва да се облекчи сега действащия механизъм

Въвеждането на оценка за дисциплина на ученика не е правилно решение, смята Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Според него трябва да се търсят начини, за да се облекчи сега действащия механизъм за налагане на санкции. „Самата система е така измислена, че налагането на наказание да е..

публикувано на 20.01.25 в 09:35

АЕГ „Гео Милев“- Бургас отбеляза своята 54-та годишнина, отчитайки успехите си

През изминалата седмица АЕГ „Гео Милев“ – Бургас отбеляза за 54-ти път своя патронен празник и отчете постигнатото за изминалата 2024 г. За поредна година възпитаниците на половинвековното училище показаха високо ниво на знания и умения, организирайки активности в училищна среда и извън нея. Дейностите, които продължиха през целия ден, бяха разделени..

публикувано на 19.01.25 в 18:30