Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ увеличи предлаганите от него магистърски програми от 10 на 22 в рамките на година. Кандидатстването за тях за предстоящата академична 2024-2025 година тече, а документи може да се подават до края на септември – съобщи директорът на филиала проф. д-р Теодор Седларски в интервю за БНР Бургас.
„Тази година ги увеличаваме на 22, което е значително повече, отколкото миналата година предлагахме. Включиха се няколко факултета, които миналата година не бяха се решили. Това са Геолого-географският факултет, Историческият факултет, Факултетът по педагогика и Факултетът за науки за образованието и изкуствата, които предлагат музикалното направление, и Богословският факултет“.
Сред програмите във филиала са „Регионално развитие и управление“, „Регионална сигурност“, „Управление на човешките ресурси“ и други – в областта на науките за земята. Филиалът предлага още „Образователен мениджмънт“, „Мениджмънт на услуги и организация за неформално образование“. В списъка са още „Античност и средновековие“, „Модерна България: държава и общество (края на XIX– началото на XXI век)“, „Музеология“ и „Дигитална хуманитаристика“ (на английски език).
Пълен списък може да видите ТУК.
Откриването на филиала миналата година поднася изненада на ръководството и преподавателите: интересът към двете богословски специалности е огромен и това провокира откриването на още една. И така, освен досегашните „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, от предстоящата година се добавя новата „Православно богословие“.
„Резултата, който постигнахме в приема в направление „Богословие“, всъщност ни изненада много. Оказа се, че в Бургас има голям интерес. Множество високообразовани, работещи хора с кариери, някои от тях – с кариера в научната област, академична - се записаха в двете програми. Новата програма тази година е „Православно богословие“.
Желанието за публични лекции, за представяне на книги в тази област е много голямо. Всъщност Бургас се показва като една силна втора база на Богословския факултет“, отбеляза проф. Седларски.
Студентите
Първата година надминава очакванията и по отношение на студентите. Тогава например бакалавърската специалност "Музикални медийни технологии и тонрежисура" запълва всичките си бройки не само за държавна поръчка, има и много хора, които я записват в платената форма на обучение.
"Тази година очакваме също толкова голям интерес. Започват пак да се пълнят програмите. Имаме – което е много интересно – студенти не само от Бургас, има вече записани студенти за есента от Пловдив, от София, от Стара Загора, което е една от големите мои идеи – филиалът, освен основната си мисия – да позволи на хората от Бургас да получат образование на национално равнище и качество на Софийския университет, да привлече хора от други места в страната, които да дойдат в Бургас, използвайки повода хем да получат диплома от Софийския университет, хем да бъдат четири, пет или повече години на морето - отбеляза проф. Седларски. - Това ще доведе до създаване на общност на млади хора от различни места в страната. Надявам се в бъдеще – и от чужбина, защото примерно "Дигитална хуманитаристика" я предлагаме на английски език и идеята е да се предлагат все повече програми на чужди езици следващите години, така че да привличаме и международни студенти."
Срокове
Кандидат-магистърската кампания вече тече. До края на септември кандидат-магистрите могат да подават документи в офиса на филиала, който се намира на гърба на сградата на НКХ.
"Освен в каналите ни в социалните мрежи, където можете да ни намерите, ви очакваме и на място, и по телефона. Екипът ни полага всички усилия това да става максимално удобно за бургаските студенти, да не им се налага да са ангажирани със софийската администрация по възможност", увери професорът.
Такси
Таксите се определят за всяка отделна програма.
"Например за богословските програми държавна поръчка таксата е нула лева, за платеното е от порядъка на 400 лева на семестър - даде пример проф. Седларски. - По-високи са таксите в направление „Музика“, където и разходите за обучение са по-големи. Те варират от няколкостотин лева на семестър до вече по-големи суми за платеното обучение. Но броят на кандидатите показва, че напълно си заслужават такива такси, защото после очакваните доходи от упражняването на такива професии са и много по-високи."
Интервюто с проф. Седларски може да чуете в прикачения звуков файл.
Днешният 28 октомври е обявен за неучебен ден за учениците от училищата в страната, в които имаше разположени избирателни секции на вчерашните парламентарни избори. Това е разписано в заповед на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, публикувана на сайта на ведомството. Денят след изборите за Народно събрание се обявява за..
Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ започна нов курс по роботика, насочен към ученици от горните класове, съобщават от ВУЗ-а. Курсът е част от Националната програма "Образование с наука“ и се провежда от лабораторията по "Интелигентни системи“. Подобен тип събития са описани в стратегията на университета за засилване на връзката между средното и..
Ученици от Средно училище “Д-р Петър Берон“ в Болярово днес засадиха дърво, което носи послание срещу насилието над подрастващите. "Нека спрем насилието в училище, като се обичаме, уважаваме и ценим - това е човешкото достойнство" - призова Нина Терзиева, председател на комисията и зам.-кмет на община Болярово. “Да не се допуска тормоза в училище”,..
Ремонт за близо 2.5 млн лева започва в единственото средно училище в община Болярово. Средствата са отпуснати по Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта изцяло ще бъде ремонтирана не само сградата, но ще се подмени и оборудването в учебното заведение, уточни зам.- кметът на община Болярово Нина Терзиева. "Включително ще се..
Бургаската строителна гимназия „Кольо Фичето“ оборудва учебна лаборатория, в която учениците от специалност „Строителен техник“ могат да изливат бетон в собствен кофраж, да сравняват различни строителни материали и да изпитват якостта им. Училището спечели проект в тематичния конкурс “Skill.ED” на Фондация “Кроношпан”. С бюджет 200 000 евро..
Зонта Интернешънъл е водеща световна организация от професионалисти, която работи за изграждане на по-добър живот на жените и момичетата, чрез служба и застъпничество. Една от важните дейности на организацията е да подкрепя жените, като подпомага образованието и професионалното им развитие чрез 4 международни образователни програми. Зонта клуб..
Среща с родители в Бургас организират Центърът за безопасен интернет и Асоциация Родители, съдейства им община Бургас. Целта е да бъдат представени рисковете за децата във виртуалното пространство и да се дадат практични съвети за създаване на здравословни дигитални навици у подрастващите. В срещата ще участват Антоанета Василева,..