Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на „Обединение за туризма“ Павлина Илиева:

Законопроект в туризма отваря не една, а две врати за сива икономика

| обновено на 20.08.24 в 09:17
Павлина Илиева
Снимка: БТА

Законопроектът за изменение на Закона за туризма отваря не една, а две врати за сива икономика - предупреди председателят на "Обединение за туризма" Павлина Илиева в интервю за БНР Бургас. 

Основната цел на внесения от ресорното министерство проект е създаването на гаранционен фонд в туризма, чрез който да бъдат обезщетявани клиентите при фалит на туроператор. Но докато държава и бизнес са съгласни, че това безспорно е необходимо, други текстове внесоха разнобой в позициите им. Те касаят обособяването на т. нар. туроператор А и туроператор Б. Единият ще работи с крайни клиенти, а другият - с други туроператори. Първият ще дължи вноски в гаранционния фонд, дейността му ще бъде строго регулирана от държавата и той ще подлежи на много по-високи санкции от сегашните, а за дейността на втория не е предвиден никакъв контрол.

С цел обособяването на двата вида туроператори законопроектът изисква пререгистрация на всички сегашни туроператори съответно като туроператор А или туроператор Б. Илиева се опасява, че "всички ще бъдем регистрирани като туроператор Б, а всъщност ще изпълняваме дейността на А, но по начин, по който няма кой да установи".

Вторият неясен момент за бизнеса касае определянето размера на вноските в гаранционния фонд.

"Там (в законопроекта - бел. ред.) се казва, че на всеки туроператор ще обявява своя оборот и гаранционният фонд ще определя вноската към застрахователя и вноската към самия фонд. Тук големият въпрос е - много от фирмите имат оборот не само от пакети, а имат оборот от различни дейности, които изпълняват. Всъщност кой как ще разделя и ще знае, че този оборот е от пакет, а другият е от някаква друга дейност? Тук е другата възможност за голяма, как да кажа, измама, или по-скоро за скриване на част от оборот с цел намаляване на вноската в гаранционния фонд", предупреди Павлина Илиева.

Освен всичко друго, проектът завишава санкциите. При сегашни 1000 до 5000 лева той ги увеличава на 10 000 до 20 000 лева за различни нарушения, най-тежките от които са за упражняване на дейност, която не е присъща на туроператора или се изпълнява без лиценз; за работа без договор с клиента и др. Те отново касаят само туроператор А и бизнесът настоява да разбере каква е била обосновката при определянето им.

Интервюто с Павлина Илиева може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00