Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общо музикално ДНК:

"Прегърнат облак" и "Тиферет" с концерт в бургаска галерия

| обновено на 13.08.24 в 12:01


Бургаската група "Прегърнат облак" ще представи съвместен концерт с група "Тиферет" от 19.00 ч. в галерия "Георги Баев" на булевард "Демокрация".

Идеята за съвместно събитие се поражда от музикалната среща на композиторката на облака Теодора Илиева с един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев. Той е част от множество проекти с духовна и артистична насоченост – "Тиферет", "Основно ветрове", "Братята и сестрите", участва и в оркестъра на маестро Йордан Камджалов. Концертът е замислен като музиално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация, посочва Илиева:

"Радваме се на съвместната си творческа среща, която се разгръща през музиката. Ние общуваме чрез музика, свързваме се чрез нея и това ще представим на хората, които ще дойдат. Музиката на "Прегърнат облак" прелива в тяхната и обратно. Това е, което се случва-диалог между двете групи като ние не сме в пълен състав в случая. "Прегърнат облак" ще бъде представен от мен и Асен Хайдутов. Ще прозвучат част от познатите ви песни, които вървят в едно друго разгръщане и аранжимент, тъй като имаме възможност да си взаимодействаме с тези прекрасни музиканти от хора "Тиферет", но ще има и нови неща, които в тази среда ще звучат по-различно, по-екзотично".

Открихме нещо чудотворно в нашите песни-те си говорят чрез музика и текстове, добавя Ян Добрева, вокалистка и композитор на група "Тиферет".

Константин Кучев разказва: "Ние ползваме, както класически инструменти като китарата и цигулката, така и автентични народни инструменти, например българската гъдулка и афганистанския рабат, който е нещо като родител на индийските инструменти, на индийския ситар. Това е инструмент с резонаторни струни, който създава много специална акустика. Тези инструменти ни помагат да се свържем с древността и с начина, по който музиката е била отвъд ограниченията, в които се мисли днес. Имало е друга свобода, друг звукоред, други начина на пеене и чувстване на музиката."

Входът за концерта е с дарение. Музикантите поясняват, че това става все по-популярна форма, която дава възможност за достъп до изкуството на по-широк кръг от хора, които иначе биха се чувствали ограничени от фиксирана цена на билет. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 100 детски творби са включени в осмата книжка "Приказни истории с БНР - Бургас"

Над 300 деца са изпратили свои творби за участие в литературния ни конкурс „Приказни истории с БНР Бургас“. Те са от цялата страна, като освен от големи училища от областни градове, свои творби за изпратили и ученици от малки населени места. Близо 100 са истории, които след селекция от авторитетно жури са публикувани в осмата поредна..

публикувано на 16.09.24 в 09:40

Мария Мутафчиева -Мери: Елате на концерта ни по повод Първия учебен ден, ще бъде празник!

Мери Бойс Бенд канят на концерт за началото на новата учебна година в Бургас. Инициативата е съвместна с Общината и е под надслов "Отива си лятото, идва есента" и предстои на 16 септември, на открита сцена „Охлюва“.   Първият учебен ден е празник и той ще стане още по – хубав, когато го отбележим заедно, в това е убедена Мария..

публикувано на 16.09.24 в 09:20

Проф. Искра Баева представя „Личностите, които определиха нашата съдба“ в Бургас

Новата книга на историка проф. Искра Баева „Личностите, които определиха нашата съдба“ ще бъде предст6авена в Бургас днес от 18.00 часа в зала „Петя Дубарова” на КЦ „Морско казино”. В книгата са събрани 6 по-кратки и по-пространни биографии на политици и други дейци от епохата на социализма: Георги Димитров, Тодор Живков, Антон Югов, Станко..

публикувано на 13.09.24 в 12:18

Изложба на Центъра за подводна археология беше открита в Созопол

Изложбата „50 години от началото на системни подводни археологически проучвания. Тракия Понтика в енциклопедия Древна Тракия и траките“ бе открита пред Летния театър „Аполония“. Тя показва постиженията на подводните археолози и най-значимите находки от региона. Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев подари  плакет на проф. д-р д.н. Калин Порожанов –..

публикувано на 13.09.24 в 11:52

Опера на площада с Culturama Fest Water Live в Поморие

Джаз на площада, класика в зала и опера край морето – това ви очаква в Culturama Fest Water Live в Поморие днес и утре. Фестивалът гостува в морския град с избрани елементи от своята програма. Темата, на която е посветен фестивалът тази година, е водата. Програмата ще бъде открита тази вечер от 19 часа на площада пред читалище „Просвета..

публикувано на 13.09.24 в 08:57

Трети аполонийски храм откри екипът на доц. Кръстина Панайотова на остров „Св. Кирик и Юлита“ (ВИДЕО)

Трети храм от времето на първите заселници на Аполония откри екипът на доц. Кръстина Панайотова на разкопки на остров „Св. Кирик и Юлита“ в Созопол.  Първият храм, чиито останки бяха намерени там, е на бог Аполон. Има исторически извори, които доказват, че там е била и 13-метровата статуя на Аполон Лечител – покровител на града. На мястото са..

публикувано на 12.09.24 в 16:43

Зорница-София снима на Ченгене скеле новия си филм (ВИДЕО)

До 20 септември рибарското селище Ченгене скеле край Бургас е снимачна площадка за новия български филм "Три килограма щастие". Режисьорът Зорница-София дойде за срещата с медиите по вода, а екипът гръмна шампанско за успех на продукцията. В лентата участват  Стефка Янорова, Владимир Зомбори, Дария Симеонова и Герасим Георгиев-Геро...

обновено на 12.09.24 в 16:43