Извънредно заседание на Асоциацията на ВиК, на което бе гласувана актуализацията на годишната инвестиционна програма в сектора за област Бургас, се състоя днес. Друга голяма тема на заседанието, което е по искане на общините, е липсата на вода по населени места.
Актуализираната инвестиционна програма във ВиК сектора за 2024 г. е на стойност приблизително 38 милиона лева. С гласуваните днес изменения ще се гарантира изпълнението на дейност като: ремонта на пречиствателната станция „Камчия“, ремонт на язовирна стена и обслужващия път при язовир Камчия, ремонт на водовземната кула на язовир Порой, подмяна на водопроводи по населени места, основен ремонт на помпена станция на айтоското село Дрянковец, ремонтни дейности на пречиствателна станция Стоилово в община Малко търново. Обезпечено е продължаването на проекта за водоснабдяване на селата Маринка, Твърдица и Димчево, изграждане на водомерни и арматурни шахти по места, доставка и монтаж на централни водомери, както и реконструкция на битово-фекални канализации в общините и др.
На предното заседание през април кметове изразиха несъгласие с начина на изработване на инвестиционните програми от ВиК дружеството и разминаването им с намеренията на ВиК оператора и капиталовите програми на общините. По разпореждане на областния управител професор Мария Нейкова, която е председател на асоциацията, бяха проведени работни срещи във всички общини. Областният управител предлага представители на общините и на Областна администрация да бъдат включени в комисиите за избор на изпълнителите по инвестиционната програма на ВиК. Това идва в отговор на коментари на кметове, че не могат да осъществяват контрол върху фирмите изпълнители на обекти в техните общини, а жителите им негодуват за некачественото изпълнение на възстановителните дейности по пътната инфраструктура след подмяна на водопроводи.
Относно липсата на вода в населени места в областта от ВиК са подчертали, че е необходимо кметовете да инициират търсене на нови водоизточници, а жителите от населени места, които са на воден режим, да спазват забранителните заповеди да не се използва водата за поливни дейности. В някои общини предстои обследване за нови водоизточници, след което ще се пристъпи към сондажи.
С подновяването на ВиК инфраструктурата членовете на ВиК Асоциацията изразяват надежда загубите на вода да се намали и с изпълнението на инвестиционната програма и реализирането на бъдещите сондажи населението на област Бургас да остави в миналото пресъхналите чешма.
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..