Няма яснота кой ще прилага природозащитни мерки и мониторинг на въздействието им върху екосистемата на Атанасовското езеро. Проектът „Лагуната на живота“, по който работеше фондация“Биоразнообразие“, приключи.Финално събитие се проведе днес, различни дейности бяха реализирани по опазването на водоема през последните 6 години, обясниха Радостина Ценова и Спас Узунов от фондацията.
Доволни сме ,че успяхме да подготвим цялата техническа инфраструктура, която е необходима за водната циркулация на езерото. Сега държавата трябва да влезе в ролята си и да се погрижи за нормалното функциониране на екосистемата, заяви Радостина Ценова:
"Така че да има задължение операторът на Солниците да поддържа водната екосистема. В рамките на проекта изградихме три големи диги, които не са възстановявани повече от 40 години.Езерото е разделено на басейни,за да може водата да циркулира по-добре.Това беше ключова и много скъпа дейност.Почистиха се солените канали, изградиха се диги.Мини валове и шлюз.Сега цялата техническа инфраструктура е налична, но зависи как ще бъде управлявана тази система."
Атанасовското езеро е силно променено от човека през вековете и особено след създаването на Солниците, то се нуждае от поддръжка. Още два подобни обекта има в страната- Поморийското и Шабленска Тузла, поясни Спас Узунов:
"Решаването на въпроса с водното захранване на езерото е много ключов за бъдещето на екосистемата, ако искаме ние да имаме такава и да имаме биоразнообразие. Опазването е приоритет на държавата."
Очертахме план за действие, за да се поддържа езерото от държавата и Солниците,добави Узунов.Може да има и други заинтересовани-общината, областната администрация. Така усилията могат да бъдат споделени, подчерта той.
"Важна част е калонаходището.Там се събира лечебната кал от цялото езеро.Тя се премесва с вода.Без вода тази кал няма как да се пренесе.Пренася се с вода с определена соленост.Самата технология на солодобива е в това ние да получаваме лечебна кал.Ако не решим този проблем, в близките години калонаходището ще изчезне или най-малкото калта няма да има тези лечебни свойства, които има сега."
Фондацията не може да кандидатства за пореден път за европейско финансиране и проект,с който да осъществява дейности в езерото. Задълженията за това -финансовите и административните, са вече държавни.
Европейската подкрепа не може да бъде безкрайна, това не е нормална ситуация, добави Радостина Ценова
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:Почти денонощие продължи снеговалежът в Ямболска област, покривката е между 5 и 8 см, всички пътища в региона са проходими при зимни условия. Приоритетно се обработва 35-километровия участък на автомагистрала Тракия и международния път към граничен пункт Лесово. Заради очакваното понижение на температурите, след 19 часа, ще започне ново..
Бургазлията Матей Гюров се нуждае от спешна бъбречна трансплантация. Семейството му разчита на нашата помощ. Сложната операция трябва да се извърши в чужбина във възможно най-кратки срокове. Сумата, която трябва да се заплати е 150 000 лв., но тя е непосилна за семейството му. „Ще бъдем благодарни на всеки от вас, който помогне с каквото и да..
В планинската част на община Руен снежната покривка вече е с дебелина около 15-20 см на места. Обстановката е зимна, няма снегонавявания. Това съобщи за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Всички населени места имат електричество и вода. Проходими са. Няма ограничения. Сутринта е имало пътен инцидент, в участъка между Руен и Добра поляна, там..
Дъждът в областта навсякъде премина в сняг, пътищата са мокри, на места, където се натрупва се почистват и опесъчават. Това съобщи за БНР Бургас дежурният от Областно пътно управление (ОПУ). Няма населени места без ток и вода на територията на Ямболска област ОПУ: Мокри пътни настилки, сняг вали в отделни райони на областите Бургас и Сливен..
Бургас се сбогува днес с Божидар Тодоров. В 11:30 часа ще започне поклонението в Гробищен парк Бургас, съобщи в социалните мрежи неговият син Манол Тодоров. Името на Божидар Тодоров се свързва с българския футбол, неговата кариера като юноша е започнала от школата на „Черноморец“, след това и в „Нефтохимик“. Бил е и в ръководството на бургаския клуб..
Няма населени места без ток и вода на територията на Ямболска област. Снежната покривка е около 6 см, информира зам.-областният управител Орхан Юсеинов. Всички пътища са проходими при зимни условия, обработен е 35–километровият участък на автомагистрала „Тракия“, който е на територията на Ямболска област, както и международният път към Граничен пункт..
На 12 януари православната църква почита света мъченица Татяна Римска. Живяла е през трети век в Рим. От малка е възпитавана в християнството и е загинала в прослава на вярата. Била е подлагана на най-свирепи изтезания, но раните ѝ още на следващия ден зараствали, каза председателят на катедралния храм във Видин архимандрит Самуил. „Като вижда това..
В Поморие предстои разширение на синята зона. Това стана ясно на обществено обсъждане на промените в наредбата за паркирането в морския град. Кметът..
Пътните настилки в Бургаска област са преобладаващо мокри. Сняг вали в село Деветак, в Карнобат, в района на Малко Търново, както и в части от Сливенска..
Две улици в Бургас ще бъдат затворени до февруари заради ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. От 9:30 часа на 13.01.2025 г...