Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите от РИМ - Бургас

Проучиха северозападната крепостна стена на Русокастро, откриха нова кула

Предстои консервация и реставрация на 27 метра от градежа

4
Снимка: РИМ - Бургас



Проучванията на крепостта Русокастро продължиха и през това лято. Усилията на археологическия екип ръководен от Милен Николов, директор на Бургаския музей бяха насочени към северозападната крепостна стена. Тя е локализирана през миналата година, разкрито е вътрешното й лице, а сега е проучена и от външна страна.

„Напълно проучихме 28 метра, установихме че това е един изключително здрав градеж от местни ломени камъни, средни и големи по размер. Споени са с много обилен и много здрав бял хоросан. Ширината на страната е 3 метра и това показва важното й значение при защитата на средновековния град. Открихме и една нова кула, която се оказа от втората четвърт на 13 век, от средновековното строителство на Русокастро, от българския период. Тя е била разрушена в края на 13 век и там натрупан насип“, съобщи Милен Николов.  


Проучванията за пореден път показват, че крепостта Русокастро е била от нивото на крепостите при Царевец и Трапезица. Тя е била изключително внушителна – представете си 52 дка укрепена площ, крепостните стени с височина между 11 – 15 метра и ширина между 3 и 4 метра.  

„Тук са извършени огромни строителни действия и са вложени много средства. Тя е много важна с местоположението си, защото е в гърба на южночерноморските градове и крепости, които са били изключително с гръцко население и не са били много лоялни към българския владетел, освен това е и в пограничен район и пази подходите към старопланинските проходи“, разказа още Николов.  

В резултат на археологическите проучвания на крепостта Русокастро през тази година са предадени за проектиране за реставрация и консервация 27 метра от стената.


34 дни е продължила работата на археологическия екип на крепостта, а сега предстои и теренната консервация.

17 години тук се извършват проучвания и надеждите са догодина да бъде направена консервация, реставрация и експониране. 

Николов съобщи, че предстои да бъде обявена и обществена поръчка за втория етап на проектирането на консервация и реставрация. Предвидени са над 1 млн. лева за социализация, два проекта по 500 хил. лева и един за 300 хиляди. Община Камено финансира разкопките, като идеята е мястото да бъде обособено като обект за културно - исторически туризъм.    

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Най-новите тенденции в сватбената декорация

Сватбата е един от най-важните моменти в живота на всеки човек. С това важно събитие  идва необходимостта да създадете уникална и впечатляваща сватбена декорация, която  не само да отразява вашия стил, но и да следва най-новите тенденции. През последните години, тя претърпя значителни промени, като много от тях се  фокусират върху природни..

публикувано на 28.08.24 в 14:56

В кухнята на Етнографския музей показват как се приготвя гюзлеме

В Етно кухнята на бургаския музей ще представят как се приготвя гюзлеме. Е дна вкусна и добре позната на много поколения закуска, която се прави от домашно точени кори, а плънката ѝ може да бъде различна – сирене, извара, кайма, зеленчуци. Тестеното изделие е част от турската кухня, но все по-популярно и у нас. На много места се пече върху сач, за..

обновено на 28.08.24 в 10:15

платена публикация
Възходът на еко опаковките: защо те са бъдещето на индустрията?

През последните години нарастващото екологично съзнание и потребителско  търсене на устойчиви продукти се оказват крайъгълен камък за редица  индустрии и най-вече - опаковъчната. Поради непрестанно увеличаващите се  опасения относно промените в климата, глобалното замърсяване и  изчерпването на ресурсите, еко пакетирането се е превърнало от..

публикувано на 27.08.24 в 14:09

Доц. Димчо Момчилов: Акве Калиде е труден, но много интересен археологически обект

Продължава проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), които археолозите откриха в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Структурата заема централно място в бившите римските терми и е била част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори, съобщи доц. Димчо Момчилов, ръководител на..

публикувано на 27.08.24 в 13:00

Романтично предложение за брак на концерта на Миро в Бургас

Бас китаристът  на  Миро - Емилио Мархолев предложи от сцената брак на приятелката си Марина Колева, по време на концерта на популярния изпълнител на летния театър в Бургас. Развълнуваната дама отговори „Хиляди пъти „Да“ и това екзалтира допълнително публиката на прекрасния концерт.  „Беше вълшебна вечер в Бургас. Благодаря Ви, че бяхме..

публикувано на 26.08.24 в 13:09

Група „Мери бойс бенд“ превърнаха улица „Богориди“ в снимачна площадка

Емблематичната улица „Богориди“ стана снимачна площадка в късния следобед. Група „Мери бойс бенд“ избраха пространството до Археологическия музей за кадрите към песента „Здравей!“. Режисьор на видеото е Васил Стефанов, с когото групата работа от доста време. Според замисъла Мери в жълта рокля идва откъм улица „Константин Фотинов“, спира при..

публикувано на 25.08.24 в 20:46

Созополски къмпинг е първият у нас със собствен параклис

Първият къмпинг в България със собствен параклис е край Сазопол, съобщава Camping.bg. Параклисът в къмпинг "Созопол Еко" е  осветен в събота от Негово Високо Преосвещенство Сливенския митрополит Арсений. В литургията участваха и Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак, както и отец Димитър от Созопол. Духовната обител носи името на пазителя на..

публикувано на 25.08.24 в 13:35