Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов представи "Градинарят и смъртта" на "Аполония"

Георги Господинов

Историята на един баща, един син и едно последно разсъмване – милостива и в същото време безмилостна, ни представи пред открито небе в Созопол Георги Господинов. Премиерата на новата му книга "Градинарят и смъртта" е това, което цялата публика на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" очакваше. Видя се и от препълнения двор на Градската художествена галерия в морския град.

Всъщност всяка нова книга на Георги Господинов е представяна за първи път именно на "Аполония", в двора на галерията, в късния следобед, в края на лятото.



"Градинарят и смъртта" е книга за свечеряване, така че нямаше по-подходящо време и място да има своята премиера, каза в началото на представянето ѝ авторът. За него тази книга е по-особена и много би искал с нея да отключи спомените на хората. Тя няма лесен жанр, трябва сама да си го изобрети. Както смъртта няма жанр. Както животът. Както градината. Роман елегия, роман градина.

Владо Пенев
Владо Пенев

В представянето ѝ, което се случи непосредствено след като участниците в поредния Майсторски клас по творческо писане на Георги Господинов в рамките на "Аполония" прочетоха написаното от тях, участие взеха актьорът Владо Пенев и тромпетистът Мишо Йосифов. Именно Пенев, който чете думи от романа "Градинарят и смъртта".

Мишо Йосифов
Мишо Йосифов

Музиката, която огласи историята в новата книга на Георги Господинов "Градинарят и смъртта" също е от значение за усещането за разказа в нея. Ето и за какво говори тромпетът на Мишо Йосифов.

Издателката Невена Дишлиева беше сред гостите на премиерата на Георги Господинов. Тя е от малкото, прочели "Градинарят и смъртта” още в ръкопис. 

Невена Дишлиева обясни, че докато е чела "Градинарят и смъртта" е успяла да се откъсне от приятеля и да чете разказвача Георги Господинов, въпреки общата съдба на обезбащяване. Затова и го попита дали по време на писането на Романа е имало момент, в който е успял да отдели личната болка и да премине във фикцията. 

https://static.bnr.bg/gallery/cr/cbb9e51f7593b3e7041b47be68e22ae9.jpg

Писателят сподели, че това е книга, която не очакваш да напишеш и в същото време пишеш много бързо. Историята в нея тръгва от тефтера, което го завръща към позабравеното, но хубаво усещане от писането на ръка. Господинов отбеляза дори, че ако можеше - би издал книгата именно така, написана на ръка. Това писане му е помогнало, книгата се оказала спасителна за него по някакъв начин. Съществува обаче и моментът на последващото преживяване на смъртта. Ето защо премиерата на "Градинарят и смъртта" на "Аполония" е толкова лична - това е първо и много специално, може би дори единствено представяне на книгата.

Романът няма нужда от нищо друго, освен да се чете насаме от човека. Това е книга за бащите ни, а не конкретно за бащата на Георги Господинов. Не се и пише лесно за фигурата на бащата. Особено за отсъстващите бащи на социализма.

В посока на това как се пише и разказва за смъртта с думи за новия роман на Георги Господинов участие в представянето на романа взе ѝ поетесата и преводач Надежда Радулова. Тя също заговори за бездната на въпроса за края.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

Виенска гала в Бургаската опера под диригентството на Деян Павлов

Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е  посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа  на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..

публикувано на 04.02.25 в 16:30

Община Тунджа организира фолклорен празник „Деца играят на кукери“

На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..

публикувано на 04.02.25 в 13:51

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена в сряда

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, на 5 февруари от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 04.02.25 в 13:37

Кукерски групи се събират в Долно Езерово

На 15.02.2025( събота) кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ ще гонят злото и ще наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. Началото е от 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване”.  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна в класацията на..

публикувано на 04.02.25 в 12:55

Играят "Училище за бащи" в бургаския театър

Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев.   "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:30

Емилия Николова разкрива душата си в „Не/режисирани мигове“

Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..

публикувано на 04.02.25 в 09:30