Фестивалът на изкуствата "Аполония" отдава тази вечер почит към непрежалимия Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си.
За личността, творчеството и неподражаемото светоусещане на Алек Попов в "Нашият ден" говорят Деляна Манева и Александра Попова, съпругата и дъщерята на писателя.
Попов оставя като наследство в българската литература романите "Мисия Лондон", "Сестри Палавееви", "Черната кутия", "Мисия Туран" и редица разкази и драматургични произведения.
"Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му.", казва Манева, която определя Попов като "лошото дете на българската литература", което обича да пътува, да провокира и знае кога и как да каже нещо.
Александра Попова, споделя че баща ѝ, в своя литературен блясък, е бил една дистанция. "Доста време ми трябваше, докато го разбера като човек и не знам дали изцяло успях.", казва Попова, която усеща липсата му в личен план и чрез отсъствието на специфичния език, който писателят създава в семейството си.
Манева заявява, че към момента работи по осъществяването на някои незавършени филмови проекти по сценарии на Алек Попов. Става въпрос за минисериал по "Сестри Палавееви", екранизация на "Мисия Туран", и късометражен филм по разказа "Пътят на охлюва".
В края на миналата година излезе сборникът "Нови и избрани разкази" на Алек Попов – своеобразен преглед на неговото разнообразно творчество. По думите на Манева предстоят чуждоезични преводи на негови книги.
Попов се е вълнувал от преливането между различните изкуства и медии, което повишава интереса на публиката и към самата литература. За него е бил интересен фактът, че една история се променя в зависимост дали е разказана през литературата, или през киното и телевизията, разказва Манева.
Тази вечер разговорът за Алек Попов продължава в 18 ч. в Художествената галерия в Созопол. Акцент в събитието ще бъде сборникът "Нови и избрани разкази", а като събеседници ще присъстват Деляна Манева, Светлозар Желев, Димитър Камбуров и Захари Карабашлиев.
Манева завършва разговора с думите: "Едно от най-хубавите неща при Алек е, че книгите му могат да се препрочитат. Тогава откриваш много детайли. Прозата на Алек беше вкусна."
Започна деветото издание на националния конкурс „Млад разказвач“. Той е за любовна проза и се провежда в памет на писателя Атанас Радойнов. В него могат да участват млади автори до 35 години. Конкурсът е учреден от Бургаска писателска общност, Община Бургас и семейство Радойнови през 2017 година. За първи път в изискванията на конкурса има условие..
Творческа вечер под надслов „Дамян Дамянов - И има връщане...И има...!” ще се проведе в Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен в четвъртък. Тя е посветена на 90 - годишнината от рождението на поета, завещал ни едни от най-хубавите стихове, пътеписи и спомени посветени на Сливенския край. Водещ на събитието ще бъде актьорът Христо..
Спектакълът за младежи и възрастни - "Аз, душата" ще представи тази вечер Държавния куклен театър в Бургас. Това е куклен спектакъл написан от Петър Тодоров през 1993 година. Пиесата Пиесата пресъздава терзанията на една човешка душа, която успява да се измъкне от съжителството с тялото си, но решава да се върне и да му даде втори..
Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това съобщи вчера неговият главен редактор Душан Гойков - писател, журналист и генерален секретар на Armãn Пен-клуб. Седалището на списанието се намира в Солун, а "Балкански книжевни гласник" има също..
„Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени н а 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна..
Театралната постановка „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена на 25 януари на сцената на Културен дом НХК. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Режисьор е Гълъб Бочуков, сценографията е дело на Томиана Томова, а музиката е на Ангел Чавдаров. Ролята на Левски е поверена на Атанас Атанасов...
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за..
Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това..