Никола Данданов от град Средец е носител на приза "Комня Стоянова" от X-ия Националния конкурс „С песните на Комня“. Това е и най-голямата награда за изъплнение. Плакетът на името на проф. д-р Стефан Чапкънов за ръководител на фолклорна формация бе присъден на Димитър Йорданов, ръководител на школата по народно пеене в ОДК-Несебър. Наградата на БНР-Бургас за най-добър млад изпълнител е за Славена Петрова от село Светлина.
Надпяването с конкурсен характер бе на сцената в центъра на града, а БНР-Бургас е партньор на събитието, организирано от Община Средец.
Над 80 състава и индивидуални изпълнители взеха участие в десетото издание на конкурса. Индивидуалните изпълнители са в четири възрастови групи – най-малките са до 7-годишна възраст, от 8 до 13 г., от 14 до 19 г. и възрастни над 20 години. Фолклорните групи са разделени на мъжки, женски и смесени – до 10-годишна възраст, до 19-годишна възраст и над 20 години.
„Всичко, което съхранява нашия литературен, фолклорен, духовен облик ще бъде съхранявано, ще бъде превърнато в традиция. Странджанският фолклор е известен в цялата страна. Имаме невероятни изпълнители. Вижда се и колко млади изпълнители присъстват.“
За традицията и създаването на конкурса разказа Йона Чобанова. Настоящият заместник-кмет на Община Средец с ресор „Култура“ е дълги години кмет на село Драчево, от където е народната певица. Там е и първото издание на конкурса:
„Този фестивал приемам като своя рожба! Стартът дадохме само с подкрепата на певческата група и хората от селото на това, на което днес сме свидетели. После фестивалът се премести на средецка сцена и днес съм щастлива, радостна затова, че ми се отдаде възможност отново да организирам юбилейното издание. Развълнувана съм от това, което чувам. Част съм и от групата „Комня Стоянова“-тези жени, които със своята всеотдайност, любов към народната песен не са ме предали нито ден и аз обещавам, че винаги ще подкрепям тяхната дейност.“
„Не съм чувала друг глас като нейния-меден, нежен. Като тръгнела с кобилиците и бакърите за голямата чешма и като се качала на чешмата да викне, огласяла цялото село. Има големи певици, но тя е уникална. Всяка дума й се разбираше като пееше. Като майка я запомних. На един концерт сърцето ми щеше да изскочи, тя ме хвана за ръката и ми каза-забиваш погледа в една точка, пускаш гласа и почваш!“
Председател на журито тази година е композиторът, диригент и педагог Ташо Барулов. Отговорната роля да отличат най-добрите имат още заместник-кметът Йона Чобанова, Сашка Ченкова-вокален педагог, Лазар Налбантов-народен певец, както и Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР. Барулов посочи:
„Търсим максимална близост с автентичността-тези, които се стремят не просто да изпълняват песен, а да влязат в дълбочина на орнаментиката, стиловото изпълнение, да пресъздадат всички елементи на странджанската песен-такъв човек търсим.“
И двамата подчертаха, че е много важно цялостното представяне на песента на сцената-от изпяването през артистичното поведение до фолклорният костюм.
Участниците в конкурса споделиха, че песните на Комня Стоянова са вечни, а голяма им цел е да ги предадат на младите.
Повече чуйте в звуковите файлове.Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това съобщи вчера неговият главен редактор Душан Гойков - писател, журналист и генерален секретар на Armãn Пен-клуб. Седалището на списанието се намира в Солун, а "Балкански книжевни гласник" има също..
„Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени н а 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна..
Театралната постановка „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена на 25 януари на сцената на Културен дом НХК. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Режисьор е Гълъб Бочуков, сценографията е дело на Томиана Томова, а музиката е на Ангел Чавдаров. Ролята на Левски е поверена на Атанас Атанасов...
Ателие по немски език ще предложи Етно кафенето и музей в Бургас. Н а 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas ще се проведе второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в 13.00 ч. и ще бъде с времетраене 2 часа, а максималният брой участници е..
Започна деветото издание на националния конкурс „Млад разказвач“. Той е за любовна проза и се провежда в памет на писателя Атанас Радойнов. В него могат да участват млади автори до 35 години. Конкурсът е учреден от Бургаска писателска общност, Община Бургас и семейство Радойнови през 2017 година. За първи път в изискванията на конкурса има условие..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за закупуване на нови книги, а другият за нова техника, съобщи секретарят на културната институция Милена Райчева: „И двата проекта спечелихме през месец декември. Първият е „Българските библиотеки –..
През януари 2025 се навършват 147 години от рождението на един от най-обичаните български поети - Пейо Тотев Крачолов - Яворов. Днес в 11:30 часа..
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за..