Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Средец превърна в празник X-тия Национален конкурс "С песните на Комня" (ВИДЕО)

Над 80 състава и изпълнители продължават магията на песните на странджанската легенда

| обновено на 07.09.24 в 17:33


Никола Данданов от град Средец е носител на приза "Комня Стоянова" от X-ия Националния конкурс „С песните на Комня“. Това е и най-голямата награда за изъплнение. Плакетът на името на проф. д-р Стефан Чапкънов за ръководител на фолклорна формация бе присъден на Димитър Йорданов, ръководител на школата по народно пеене в ОДК-Несебър. Наградата на БНР-Бургас за най-добър млад изпълнител е за Славена Петрова от село Светлина. 

Надпяването с конкурсен характер бе на сцената в центъра на града, а БНР-Бургас е партньор на събитието, организирано от Община Средец.


Над 80 състава и индивидуални изпълнители взеха участие в десетото издание на конкурса. Индивидуалните изпълнители са в четири възрастови групи – най-малките са до 7-годишна възраст, от 8 до 13 г., от 14 до 19 г. и възрастни над 20 години. Фолклорните групи са разделени на мъжки, женски и смесени – до 10-годишна възраст, до 19-годишна възраст и над 20 години.

Кметът Иван Кичев, който е председател на инициативния комитет, бе гост в предаването "Странджа пее" от площада в Средец. Той заяви:

„Всичко, което съхранява нашия литературен, фолклорен, духовен облик ще бъде съхранявано, ще бъде превърнато в традиция. Странджанският фолклор е известен в цялата страна. Имаме невероятни изпълнители. Вижда се и колко млади изпълнители присъстват.“


За традицията и създаването на конкурса разказа Йона Чобанова. Настоящият заместник-кмет на Община Средец с ресор „Култура“ е дълги години кмет на село Драчево, от където е народната певица. Там е и първото издание на конкурса:

„Този фестивал приемам като своя рожба! Стартът дадохме само с подкрепата на певческата група и хората от селото на това, на което днес сме свидетели. После фестивалът се премести на средецка сцена и днес съм щастлива, радостна затова, че ми се отдаде възможност отново да организирам юбилейното издание. Развълнувана съм от това, което чувам. Част съм и от групата „Комня Стоянова“-тези жени, които със своята всеотдайност, любов към народната песен не са ме предали нито ден и аз обещавам, че винаги ще подкрепям тяхната дейност.“

Спомени за легендарната певица разказа Стоянка Савова, която е ръководител на фолклорната група от Драчево „Комня Стоянова“:

„Не съм чувала друг глас като нейния-меден, нежен. Като тръгнела с кобилиците и бакърите за голямата чешма и като се качала на чешмата да викне, огласяла цялото село. Има големи певици, но тя е уникална. Всяка дума й се разбираше като пееше. Като майка я запомних. На един концерт сърцето ми щеше да изскочи, тя ме хвана за ръката и ми каза-забиваш погледа в една точка, пускаш гласа и почваш!“


Председател на журито тази година е композиторът, диригент и педагог Ташо Барулов. Отговорната роля да отличат най-добрите имат още заместник-кметът Йона Чобанова, Сашка Ченкова-вокален педагог, Лазар Налбантов-народен певец, както и Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР. Барулов посочи:

„Търсим максимална близост с автентичността-тези, които се стремят не просто да изпълняват песен, а да влязат в дълбочина на орнаментиката, стиловото изпълнение, да пресъздадат всички елементи на странджанската песен-такъв човек търсим.“


„"Комня Стоянова" е най-големият приз на този форум и той ще е за този изпълнител, който най-добре е вникнал в нейния стил, в нейната душа на изпълнението. Това е певица с прекрасен кадифен глас, така пресъздава песента, че тя те завладява,“ допълва Лазар Налбантов. Той припомни, че призът за художествен ръководител е учреден на името на професор Стефан Чапкънов, който е сред основателите на фестивала.

И двамата подчертаха, че е много важно цялостното представяне на песента на сцената-от изпяването през артистичното поведение до фолклорният костюм.


Участниците в конкурса споделиха, че песните на Комня Стоянова са вечни, а голяма им цел е да ги предадат на младите.

Повече чуйте в звуковите файлове.











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаска поетеса е част от екипа на международно списание

Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това съобщи вчера неговият главен редактор Душан Гойков - писател, журналист и генерален секретар на Armãn Пен-клуб.  Седалището на списанието се намира в Солун, а "Балкански книжевни гласник" има също..

публикувано на 14.01.25 в 17:05

Маринистът – капитан Светозар Арнаудов представя две нови книги в Бургас

 „Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени н а 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна..

публикувано на 14.01.25 в 16:00

„Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена в Бургас

Театралната постановка „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена на 25 януари на сцената на Културен дом НХК. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Режисьор е Гълъб Бочуков, сценографията е дело на Томиана Томова, а музиката е на Ангел Чавдаров. Ролята на Левски е поверена на  Атанас Атанасов...

публикувано на 14.01.25 в 14:28

Етно кафене и музей предлага ателие за немски език и горещ шоколад

Ателие по немски език ще предложи Етно кафенето и музей в Бургас. Н а 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas ще се проведе второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в 13.00 ч. и ще бъде с времетраене 2 часа, а максималният брой участници е..

публикувано на 14.01.25 в 13:00

В националния конкурс „Млад разказвач“ няма да приемат творби, писани с чатбот

Започна деветото издание на националния конкурс „Млад разказвач“. Той е за любовна проза и се провежда в памет на писателя Атанас Радойнов. В него могат да участват млади автори до 35 години. Конкурсът е учреден от Бургаска писателска общност, Община Бургас и семейство Радойнови през 2017 година.   За първи път в изискванията на конкурса има условие..

публикувано на 15.01.25 в 09:00

Нови книги и техника за читалище „Георги Попаянов - 1914“ в Малко Търново

Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за закупуване на нови книги, а другият за нова техника, съобщи секретарят на културната институция Милена Райчева: „И двата проекта спечелихме през месец декември. Първият е „Българските библиотеки –..

публикувано на 14.01.25 в 09:10