Пожарът в депото за отпадъци, където депонират три общини - Созопол, Царево и Приморско - е в последната му работеща клетка, тоест третата и тя ще бъде запълнена до няколко месеца, предупреди кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
„Първа и втора са изцяло пълни, трета клетка според мен и според специалистите, които са оглеждали, има живот още няколко месеца - да речем, два, три, пет, в зависимост от отпадъците, които се депонират там, но не повече“, каза той и припомни, че в годините назад е било разрешено в четвъртата клетка, която е и най-голямата, да бъде изграден енергиен обект за пиролизно изгаряне на отпадъци.
Този обект все още не е заработил на 100% и по обещанието на фирмата собственик това би трябвало да се случи до края на годината. Договорът с нея позволява на Созопол да депонира остатък от отпадъците си там, което „ни спасява“, отбеляза Янакиев.
За разрешаването на проблема от общината няма да разчитат само на изгарянето.
„Аз още преди три години, даже четири, направих постъпки и започнахме да отделяме терен в част от самото депо, вътре, за изграждането на компостираща и сепарираща инсталация. Документално ние вече сме на финала и тази година ще стартират и фактически строителните дейности в тази ѝ част, но това не може да реши проблема на 100%, защото не целият отпадък може да бъде компостиран или сепариран, има част, която трябва да се изгаря и тогава вече, в една симбиоза с този енергиен обект, нещата ще придобият съвсем различен вид“, увери кметът на Созопол.
Успоредно с това от общината разучават и възможността за увеличаване капацитета на депото.
„Законодателството в България в тази посока – намиране на нови терени, разширение на съществуващи обекти – е изключително тромаво, минават години – казва обаче кметът Янакиев. - Тоест дори и да предприемем сега стъпки по разширение на депото, от първия ден до неговото фактическо изграждане ще минат няколко години. А на нас ни трябва работещо решение в рамките на шест месеца до една година.“Пожарът
Кметът Янакиев разказа и за възникването на пожара и предприетите от общината мерки:
"Докладваха ми 2:30 сутринта на 10-и, че депото гори. Зам.-кметът Андрей Николов беше на терен, той е уведомен малко по-рано, кметът на село Равадиново Иван Пазвантов също дойде на терен. В 5 часа аз пътувах за София в командировка. Когато се върнах от София на 10-и, отидох на терен вечерта. Пожарната вече я нямаше. Много автомобили с вода бяха използвани, същевременно беше организирана от нас водоноска, която постоянно сновеше между депото и мястото за зареждане с вода".
По-рано днес пожарът беше локализиран. Той е изцяло в клетката, която се експлоатира, последната работеща трета клетка. Оттам нататък са започнали дейностите по запръстяване: "Насипваме земна маса, с която да затиснем, условно, това, което излиза от боклуците като пламъци и дим", обясни Тихомир Янакиев.
Той предупреди, че излизащият дим разнася отрови във въздуха и посъветва хората да стоят надалеч от мястото. На място са били специалисти от регионалната инспекция по околна среда, които са замерили и предстои резултатите да излязат.
"Да, създава се отровна атмосфера и това е изключително неприятно. С просто око се вижда, че има дим от запалени боклуци, което е изключително вредно и токсично - каза Янакиев. - Съветвам хората да не идват в района. Сметището е отдалечено и от селата, и от село Равадиново, но при един силен вятър според мен, в зависимост от посоката на вятъра би могло да се достигнат и границите на населените места. Към настоящия момент не е така."
Все още не е ясно как е възникнал пожарът.
"Още не знаем каква е причината. На място бяха пожарникарите, и те нищо не са ни казали. Предполагам, че до ден-два може би ще има информация откъде е запален. Силно се надявам да не е умишлен палеж. Не виждам кому било нужно такова деяние", каза още Тихомир Янакиев.
Интервюто с него може да чуете в прикачения звуков файл.
Надявам се догодина община Средец да има балансиран бюджет, със средства за капиталова програма, социални дейности, образование, култура, спорт. Това заяви кметът Иван Кичев, но не скри притесненията си за финансовата му рамка, след като Общинският съвет отхвърли предложенията на администрацията за актуализиране на такса смет и други..
Коледен благотворителен концерт и базар обединиха Царево, в помощ на малката Елза Дадурян от Бургас. А б лаготворителния волейболен турнир бе първи по рода си и се очертава да стане традиционен. При момчетата – три тима премериха сили по системата всеки срещу всеки. Домакините от Царево са убедително първи след победи срещу Бургос с 3:1 гейма и..
Според природозащитни организации трябва да има санкции срещу незаконните развъдници и търговия с животни, но и срещу собствениците, които изоставят кучетата си. Ако четириногите са чипирани много по-лесно ще се намерят и глобят недобросъвестните им стопани. Дария Хулка от бургаския общински приют за кучета смята, че хората се обръщат към онлайн..
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен. Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..
Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината. Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия № 1, Поморие -..
Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас. Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година. През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата. Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града...
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на..