Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След месец в реанимацията на УМБАЛ Бургас мъж от Айтос живее втори живот

„Никога не сме го виждали в толкова добро състояние. Баща ми е сред нас само благодарение на лекарите от реанимацията на УМБАЛ Бургас. Нека всички да разберат, че това са специалисти, с които Бургас трябва да се гордее. Те нито за миг не се отказаха да се борят за живота му, със загриженост и внимание“, разказва Мила Неделчева от Айтос. Тя е изключително благодарна на д-р Антон Григоров, д-р Даниела Люцканова и целия екип на Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение в Бургаската болница. Казва, че баща й живее втори живот, след като е прекарал в отделението цял месец.

Макар и само на 54 години, Фоти Неделчев страда от хронични белодробни и сърдечни болести. Заради уврежданията на белия дроб се проследява при пулмолог и често постъпва в болница, а у дома се лекува с кислородотерапия. „В началото на юни състоянието на баща ми отново се влоши. Приеха го в болницата в Айтос, макар че аз настоявах да отидем в Бургас. След няколко дни го изписаха, уж с подобрение. Но той вдигна температура, не можеше да диша. Беше посинял и неадекватен, затова по спешност го докарахме в УМБАЛ Бургас“, споделя дъщерята на Фоти Неделчев.

В реанимацията мъжът постъпва на косъм от смъртта – едва дишащ, неконтактен, неадекватен. Веднага е интубиран и включен на апаратна вентилация, която да замести адекватното спонтанно дишане. Борбата за живота му продължава близо месец, а лекарите признават, че случаят му е един от най-тежките, с които са се сблъсквали. Използват се всички възможни средства за възстановяване на дишането и отвикването от апарата. Инвазивната вентилация се замества с неинвазивна.  Фоти спи с кислородна маска, през която уред подава въздух под налягане, за да подпомага дишането по време на сън. След изписването се налага да го употребява и вкъщи, но въпреки това неудобство той се чувства много по-добре и може да се върне към нормалното си ежедневие. В отделението го обучават да се обслужва с апарата, да е уверен в себе си и да е спокоен, че животът му е подсигурен.

„Не помня откога не сме го виждали такъв. Благодаря на УМБАЛ Бургас, че направи и невъзможното за него. Тези лекари са хора с призвание, изключителни професионалисти и цялото ми семейство им е безкрайно признателно“, завършва разказа си Мила Неделчева. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19