"Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган изпреварва с около 2% електорална подкрепа втората партия от разцепилата се ДПС - "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски, показва социологическо проучване на агенция "Алфа Рисърч", направено в навечерието на старта на предизборната кампания.
Седем партии биха влезли в бъдещото Народно събрание, ако изборите бяха днес. И двете крила на ДПС минават четирипроцентната бариера за парламентарно представителство. Формацията на Доган има 7,9%, а на Пеевски - 6,1 на сто.
Проучването показва, че по-голямата част от анкетираните припознават именно формацията около Доган за автентичния наследник на Движението за права и свободи. На въпроса: „През последните месеци групите около Делян Пеевски и Ахмед Доган спорят кой представлява автентичното ДПС и има право да носи името. Според вас, коя от тях има по-големи основания да запази марката/името?“ 53% са посочили, че по-големи основания да запази името ДПС има крилото около Доган, а едва 14.9% - това около Пеевски. Сред българските мюсюлмани това съотношение е 43% : 27% в полза на фракцията на Доган.
Според проучването първа ще е коалицията ГЕРБ-СДС с близо 24% от гласовете на хората и над 9% преднина пред втората - "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Трета политическа сила ще е "Възраждане" с много близки резултати до вторите - 14,2% или само с 2 стотни по-малко от ПП-ДБ.
Следват "БСП - Обединена левица" с 6,3% и "ДПС - Ново начало" на Пеевски.
"Има такъв народ" също би намерила място в бъдещия парламент с 5,4%.
Първа под чертата е "Величие" с 3,2 на сто.
Проучването е проведено в периода 18 и 24 септември сред 1000 пълнолетни и е реализирано със собствени средства на агенцията.
61.6% от анкетираните от "Алфа Рисърч" определят настоящата ситуация като „изключително тревожна, с дестабилизация и неработещи институции“. Това мнение доминира във всички социални и електорални групи, като малко по-слабо критични са единствено част от жителите на големите градове и симпатизантите на ГЕРБ.
Повече от половината не очакват да се състави редовно правителство и след изборите на 27 октомври, а това - според "Алфа Рисърч" - показва рязко обръщане в нагласите спрямо предишните два избора, когато мнозинството от хората все пак очакваше излъчването на редовен кабинет. Само най-горещите партийни привърженици вярват, че този път правителство ще има. Последствието от този песимизъм е намаляването на избирателната активност.
Едва 30-31% от имащите право на глас пълнолетни българи заявяват готовност да участват в предсрочните избори през октомври, което е спад с около 3 процентни пункта спрямо юнските избори, а социолозите определят тези нагласи като "логична тенденция предвид все по-голямото разочарование от партиите и все по-силните съмнения, че ще бъде съставено правителство".
"Кампанията тепърва започва, но предвид устойчивостта на тези нагласи, е много малка вероятността партиите да привлекат вот извън твърдите си ядра и така рязко да увеличат избирателната активност", предупреждават от "Алфа Рисърч".
В руенското село Билка се провеждат частични местни избори. До тях се стигна заради кончината на кмета Мехмед Мустафа. Кандидатът за кметския пост е само един - Хълми Зекерие. Той е издигнат от партията "Алианс за права и свободи". Частични избори за кмет се провеждат днес в няколко населени места в страната. Полицейски екипи следят за нормалното..
Заседават делегатите на 51-вия конгрес на БСП, които трябва да гласуват и промени в устава на партията, с които да се върне или старото положение председателят да се избира от конгреса или не чрез пряк вот. Над 890 са делегатите, които се регистрираха на форума. На конгреса е и председателят на парламента Наталия Киселова. Тя заяви, че БСП и лявото..
Две проверки са разпоредени във връзка с работата на Областната дирекция на МВР в Бургас. Това стана ясно след изслушване на вътрешния министър Даниел Митов. Искането бе на партия МЕЧ, а поводът твърденията на бургаски полицай за оказан му натиск по време на работа. Проверките се ръководят от служители на дирекция "Инспекторат" към МВР. Сред..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще бъде изслушан в НС за твърдения на полицай от Областната дирекция на полицията в Бургас, че му е оказван натиск за арест на конкретно лице , в чийто автомобил има съмнение, че са били подхвърлени незаконно оръжие и наркотични вещества. Вносител на искането за изслушване е лидерът на МЕЧ Радостин..
Правителството отлага с една седмица - до 21 февруари, планираното за утре разглеждане на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. Финансовият министър Теменужка Петкова е поискала..
Със скандал започна днешното пленарно заседание. Причината е отхвърлянето на предложението на ИТН да бъде създадена Временна комисия за дейността на дружествата на Иво Прокопиев и влиянието му в медии, бизнес структури, сред магистрати и политически партии. Заради предупреждението на Тошко Йорданов, че щом не бъде прието предложението им те ще гласуват..
Общинският съвет в Царево прие изменения на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени. С промените за издаване на разрешение за строеж вече ще се заплаща не 100 лева, както досега, а 300 лева. Целта на предложенията, съгласно докладната записка са привеждане на наредбата в съответствие с електронната информационна..
Заседават делегатите на 51-вия конгрес на БСП, които трябва да гласуват и промени в устава на партията, с които да се върне или старото положение..
В руенското село Билка се провеждат частични местни избори. До тях се стигна заради кончината на кмета Мехмед Мустафа. Кандидатът за кметския пост е само..