Хотелиери и къщи за гости в община Несебър ще плащат по-висок туристически данък. Увеличението е с 20 стотинки на нощувка и бе гласувано от общинския съвет в града. От бранша смятат, че на този етап ставките не трябва да се вдигат.
Общинската администрация първоначално поиска по-драстично поскъпване, но в зала коригира докладната си, с по-малко от заложеното увеличение. Общинският съветник Георги Манолов контрира, че предложението не е обсъдено с бранша.
„Не съм сигурен, че промяната е направена както трябва, а именно консултирана с бранша. Не може без този структуроопределящ бранш да си каже мнението да се даде валидизация на такъв тип решение. Имах разговори в последните дни с техни представители и никой от тях не е известен и няма представа за готвената промяна“
От общината отговориха, че становището е изпратено на браншовите организации, а докладната повече от месец е качена в сайта на местния парламент. А за увеличението се мотивираха със скочилата близо 45% инфлация от 2016 г., когато е последната промяна на данъка до сега.
В крайна сметка бе гласувано хотелите 1, 2 и 3 звезди да плащат 0,65 лева за нощувка, тези с четири звезди 0,75 лева, а петзвездните по 1,20 лв.
„Това увеличение е неправилно в момента. Преди всичко не тази година. Ние тъкмо почнахме да се възстановяваме от ковид. Имаше и няколко фалита на големи компании. Това е голям удар и стрес за бранша", коментира увеличението хотелиерът Янчо Парушев от Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Данните на общината за ковидната 2020-а сочат внесен туристически данък в размер на 1 млн 189 хиляди лева, през 2021 г. - 2,5 млн. Налице е значителен спад на средствата, а разходите, регламентирани в сектора значително се увеличават, категорични са от администрацията. Пак по техни данни през 2022 г. общината е разходвала в проекти за подобряване на туристическата инфраструктурата 11,5 млн лева при внесен данък 4,1 млн. лева. През 2023 г. са вложени 29 млн. лева, при още по-ниски приходи от туристически данък в размер на близо 3, 8 млн лева.
Хотелиерите са на мнение, че администрацията трябва да заложи на повишаване на събираемостта на налога, включително от обекти в сивия сектор.
„Ако не си събират данъка и 100 лева да го направят на легло, какво правим тогава. Пак реално работещият бранш е натоварен“, категоричен е Парушев
Новият размер на туристическия данък в община Несебър влиза в сила от 2025 година.
Повече в звуковия файлПовечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..