В Бургас родители протестираха заради агресия в клас. Втора седмица децата им не посещават училище заради проблемен ученик. Действията им подкрепят и учителите.
Случаят е от трети В клас на бургаското училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Проблемът е от миналата учебна година, когато ученикът е прехвърлен от друго училище, но в началото на тази ескалира. Твърди се, че детето е агресивно, посяга на съученици и учители. И днес се стигна до напрежение между родителите и взаимни упреци:
"Цялото училище е срещу вас. Моят син сънува кошмари. Ние това няма да го допуснем. Да чакаме инцидент ли да стане? Вие сте проблемът, не детето, то е дете!"
"Във всяка една от ситуациите е замесено въпросното дете. Искаме Агенцията за закрила на детето да вземе мерки и съответно родителите му. Не искаме да се стига до сериозен инцидент."
"Ученикът е от миналата година април месец в класа. Нашите деца го приеха, бяха толерантни, но самото дете не може да играе и общува нормално, предизвиква ги. Стига се до бой. Цари агресия. Госпожата и тази на занималнята стават звероукротители. Притесняваме се за здравето на децата и тяхното психическо състояние. Ако се случи нещо непоправимо, кой ще поеме отговорността?
Майката на детето Зорка Иванова твърди, че то е жертва на предубедено отношение и спрямо него също има агресия:
"Идва тази настройка, защото родителите ми били проучили детето, то било сменяло училища и нямало да допуснат това детенце да се обучава. Детето, уточнявам, няма СОП, абсолютно адекватен е, умен е. Детето ми е обиждано. Свеждали сме до училищното ръководство. Казваха ми, че ще се адаптира. Не държим да е в конкретното училище, но нашето дете има право да учи
Детето идва от училище в комплекс "Меден рудник" и е насочено от РУО към "Св. Св. Кирил и Методий".
След инцидент със забиване на молив зад ухото на съученик момчето е преместено от един клас в друг. С него е работил училищния психолог. Известно време е било на индивидуално обучение, след което се връща в клас. Последват серия срещи със социалните служби. Три месеца детето е придружавано в час от психолог, разказа заместник-директорът на училището Кремена Николова.
Две години полагаме всички възможни усилия да го приобщим. Изчерпали сме всички възможни процедури, без резултат. Законът за предучилищното и училищно образование ни връзва ръцете, категорична е тя:
"Агресията е вербална и физическа. Липсата на законоустановени норми, които ние да използваме за справяне с агресивен ученик от начален етап. Мерките не дават резултат, най-вече защото родителите не съдействат, отхвърлят всичко, което училището предложи. Не се съобразяват с дадените предписания. Ние сме тук, за да си защитим правото на труд в нормална среда и правото да предоставяме качествено образование на децата."
В момента проблемен ученик може да бъде местен от клас в клас, но не и в друго училище без съгласието на родителите му. За случая е сигнализирано Регионалното управление на образованието.
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..