Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НХА представя пътуващата изложба "Вечният конферанс" в Бургас

Изложбата „Вечният конферанс“ представя рисунки от Музейната сбирка на Националната художествена академия. Тя е част от музейната програма и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г. Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство. Нейното формиране започва със създаването на учебната институция като Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати.

Изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за форма́та на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век.

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия.

Изложбата се осъществява по програмата на Националната художествена академия за присъщата ѝ научна и художественотворческа дейност за 2024 година.

Откриването е днес, 22 октомври от 18:00 часа в галерията на Дружеството на бургаските художници.
По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 14.02.25 в 12:25

Ирина Флорин с концерт в Бургас за Деня на влюбените

Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...

публикувано на 14.02.25 в 10:30

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 14.02.25 в 09:30