Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на публично-частно партньорство между неправителствения сектор, общините, бизнеса и други. То кандидатства за европейски средства и ако успее да ги спечели, ще получи 1 млн. и 500 хиляди евро.
Договорът по предварителната мярка е получен и са преведени 22 хиляди лева, обясни един от представителите на групата Димо Димов от Приморско. Той заяви, че първа стъпка сега е провеждането на срещите. Средствата могат да се насочат към пристанищна инфраструктура, риболовен бизнес и за опазване на културно-историческо наследство и туризъм.10 процента от парите трябва да се насочат към екологически дейности.
Те са свързани с инфраструктурата, финансовият ресурс е в общините, нужни са промени в пристанищата в Приморско, Царево и Ахтопол, подчерта Димов.Те са строени през 1937 и 1939 година. Много е трудно да се прави нова инфраструктура. Изискванията са много стриктни. На пристанищата са правени само козметични промени и подобрения, уточни той.
Желателно е тези средства да бъдат ползвани от повече хора, отбеляза Димов. Ще дадем възможност на рибари, които имат стопански улов, да си направят някакви обекти за продажба на риба. Това обаче касае много малко хора. Което се направи, трябва да бъде достъпно за повече хора, разясни още рибарят. Могат да се направят ледогенератори, много се говори за борси. При нас е трудно да се направи, защото риболовният сезонът е до два месеца, не е като в други държави като Гърция и Испания, където сме ходили. Няма как да функционира в пълния си размер една такава борса целогодишно. Може да има щандове, поясни Димов.
Настоящият етап е проучване възможностите за финансиране. Подготвят се анкети, след които ще бъде обобщено какви са нуждите на рибарите от региона. Те ще бъдат включени в стратегия. В страната има 34 групи, трябва да останат 15 стратегии, които да бъдат одобрени от министерството на земеделието, каза още Димов.
Рибарите се вълнуват и от предложението на „Грийнпийс“ да бъде създаден резерват в Черно море. Говорим за това ежедневно, беше споменато и на срещите, уточни рибарят. Представители на еко организацията трябва да се срещнат официално следващите дни с рибарската общност. По информация от сайта им такива ще има с хора от Приморско и Китен.
„Категорично не приемаме това предложение. Трябваше да се направи една работна група да има представители на всички заинтересовани. Сега ни поставят пред свършен факт. И местната власт, и местният бизнес, и рибарите са против така, както е формулирано- без никаква човешка дейност. Координатите на самия резерват започнаха да стават плаващи. В началото беше от Агалина до Варвара, после станаха до Лозенец. Трябва да видим точно за какви параметри става въпрос. Не трябва да се зачерква цял поминък, като могат да се направят едно или две неща, които също ще имат положителен ефект. “
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..
Поморие е единствената община от Южното Черноморие, която участва в най-голямата туристическата борса в Европа World Travel Market в Лондон. 27 туристически фирми, сдружения и общини, сред тях и концесионерът на летище Бургас, се включват в изложението. "Община Поморие представя своите възможности за алтернативни форми на туризъм като..
Със свое решение Министерският съвет одобри днес техническо изменение в Картата на регионалните помощи на Република България за периода 2022-2027 година. В края на 2023 година Европейската комисия (ЕК) одобри нова версия на Програма „Развитие на регионите“ за периода 2021-2027 г. с включени приоритети и финансиране от Фонда за справедлив преход..
От медийни публикации изпълнителната власт у в нас в лицето на енергийния министър Владимир Малинов е разбрала за намерението на руската държавна компания "Лукойл" да продаде на катарско-британски консорциум рафинерията си у нас "Лукойл Нефтохим Бургас". Малинов обяви, че няма информация за потенциалната сделка нито от мажоритарния акционер, нито от..
Община Поморие подписа договор, с който всички улични осветителни тела в 13-те населени места ще бъдат подменени със светодиодни и автономни..
От медийни публикации изпълнителната власт у в нас в лицето на енергийния министър Владимир Малинов е разбрала за намерението на руската държавна компания..
Оптимистичните прогнози за Лято 2024 не са се оправдали. Това показва анализът на изминалия сезон на Бургаската регионална туристическа камара...