Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният вече тренировъчен лагер на антарктиците в Ахелой.
Българската база ще бъде домакин на първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и Обединените арабски емирства ще стъпят на Ледения континент с научна цел, обясни проф.Пимпирем.
„Подготовката за всяка следваща тактическа експедиция протича доста инфарктно, защото имаме много малко време за подготовка. Корабът се прибира в средата на април от Антарктида. Последните полярници, които остават в базата, за да продължат научните изследвания и се прибират с друг транспорт също през април. Т.е. до началото на следващата експедиция през ноември остава половин година, което е изключително малко време. За тези 6 месеца трябва да се прегледа изцяло корпуса на кораба, за да няма някакви повреди, ако има те трябва да се отстранят. Освен това трябва да се направи подбор на новите научни проекти, да се види какво е свършено от старите проекти. Разбира се тези тренировъчни лагери, които правим, по-скоро са семинари в Ахелой, показват какво сме свършили през миналия сезон. През май правим първия семинар, след това е следващият лагер в края на октомври и началото на ноември. Той премина с долекарско обучение за логистичния екип, организирано от д-р Атанас Пелтеков и д-р Севдалина Михайлова, които ще бъдат лекари на Българската антарктическа база през сезон 2024-2025 година.
Проектите сега са доста разнообразни, според нашата научна програма, одобрена от Министерския съвет. Един от проектите е свързан с движението на ледниците в Антарктида. Там наблюдаваме как ледниците се топят. Което е доста тревожно и за останалите континенти и хората в света, защото при разтапянето на ледниците се повишава морското ниво, това грози от наводнения на крайбрежните части на океаните и моретата.
Самите сме свидетели какви катастрофални наводнения имаше преди дни във Валенсия и Каталуния в Испания, с над 220 жертви. Те се дължат на климатичните промени. затова е важно да се обърне внимание на тези проблеми, за които алармират учени и изследователи, икономисти и др.
За първи път на Българската антарктическа база ще се разработва астрономичен проект. Той е много интересен. Свързан с изследване на слънчевата активност и влиянието й върху йоносферната динамика. Това особено важи за базите, които зимуват, т.е. когато е полярната нощ и в Източна Антарктида атмосферата е изключително чиста. Това е и най-чистият континент на Земята, а астрономите имат уникалния шанс да наблюдават звездите, почти 24 часа.
Днес тръгва нашият научноизследователски кораб НИК 421 „Св.св.Кирил и Методий“ от Варна. С този кораб ние от две години сме на морската карта на света. Ще пътува от Варна до испанския град Картахена. На борда на НИК 421 ще се качат и 20 курсанти – кадети от Военноморското училище на практика. Ще има и двама орнитолози, които ще изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент.
Има и други проекти, които са свързани с биологията, с изследване на замърсяването с микро пластмасата, изследване на ендемичните риби, които обитават океана около базата. Ще се правят и геоложки изследвания, защото там има и много медни находища, в продължение на тези от Андите. Пъстър научен конгломерат от проекти, който ще изпълняваме. Много сериозно международно участие ще имаме тази година. Базата ще бъде домакин и на Първата гръцка експедиция и за първи път учени от Черна гора и ОАЕ ще стъпят на Ледения континент, ще имаме метеоролог и сеизмолог от Абу Даби. За първи път ще има и учени от Колумбия и Португалия. Нашата експедиция ще бъде световна“, уточни още проф. Пимпирев.
От изключително значение са проектите, които се разработват съвместно с партньори от Дронамикс, Центъра за подводна археология, Лаборатория Кандиларов и Фондация „Красива наука”.
Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Коледарите от село Равда, община Несебър вече 14 години правят Добро. Освен че предават и пазят традицията по своя инициатива и без ничия помощ, момчетата винаги даряват събраната сума от коледуването си на семейства с болни деца. Едно от тях е сем. Узунови. Техният син Николай е на 24 години и е с мускулна дистрофия. Заболяването е..
Пламена Тонева е доброволец в инициативата "Бъди човек - Айтос". Тази година чрез кампанията "Подари коледна вечеря на пенсионер в нужда" бяха събрани близо 9 хиляди лева. С тях са закупени хранителни продукти за самотни възрастни хора в града и общината. Пламена е ученичка от 11 клас в СУ "Никола Й. Вапцаров". Тя участва в случването на..
Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“.
Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които трябва да сме по-добри, да загърбим негативните отношения с роднините, тъй като е възможно да възникнат спорове. Но освен цялата атмосфера, която носят коледните празници, трябва и да знаем..