Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"ПП-ДБ искат временна комисия в 51-вото НС за "Лукойл Нефтохим"

Богдан Богданов: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим"

"Държавата има блокираща квота през "златната акция" в компанията"

Автор:

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим".

Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност.

"От края на 1999 г., когато се приватизира "Нефтохим Бургас", последователно "Лукойл" придобива контрол върху ключови национални активи. ... "Лукойл" е един от основните участници на пазара на дребно на горива - с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на "Лукойл", при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията - производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността - държавата би имала блокираща квота през тази "златна акция. ... Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива... КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло", уточни бившият министър, но добави, че има своите притеснения, че "не можем изцяло да разчитаме на КЗК, а само на парламента.

Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори:

"Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор".

По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение. 

"Службите за сигурност трябва да проверят собствениците и капиталите на фирмата, за да сме сигурни, че инвеститорът, който би поел контрол на този стратегически на държавата ни актив, ще бъде надежден. ... Това беше едно от изискванията, което ние заложихме в комуникацията ни с "Лукойл" по време на кабинета "Денков", когато се обсъждаха и дерогацията, и преминаването на производство на изцяло неруски петрол, възможните рискове - и технологични, и финансови", подчерта Богдан Богданов. 

Интервюто на Снежана Иванова с Богдан Богданов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма шивачи, заварчици и кранисти на пазара на труда

Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.  Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни..

публикувано на 08.11.24 в 14:03

Квотата на България за улов на калкан в Черно море се увеличава с 10%

През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..

публикувано на 08.11.24 в 10:55

За догодина трябва да се мисли как ще се ограничи сивия сектор и повече реклама на страната ни

Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..

публикувано на 07.11.24 в 16:31

Поредица от срещи за стратегия за рибарството предстоят в Болярово, Елхово и Тополовград

Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..

обновено на 07.11.24 в 13:25

"Лукойл" отрече да води преговори за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум

Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...

публикувано на 07.11.24 в 13:18

Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.

През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..

публикувано на 07.11.24 в 13:07

Рибарите могат да подават предложения за развитие на териториите на Приморско и Царево

Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни  предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до  стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на..

обновено на 07.11.24 в 12:23