Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим".
Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност.
"От края на 1999 г., когато се приватизира "Нефтохим Бургас", последователно "Лукойл" придобива контрол върху ключови национални активи. ... "Лукойл" е един от основните участници на пазара на дребно на горива - с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на "Лукойл", при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията - производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността - държавата би имала блокираща квота през тази "златна акция. ... Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива... КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло", уточни бившият министър, но добави, че има своите притеснения, че "не можем изцяло да разчитаме на КЗК, а само на парламента.
Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори:
"Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор".
По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение.
"Службите за сигурност трябва да проверят собствениците и капиталите на фирмата, за да сме сигурни, че инвеститорът, който би поел контрол на този стратегически на държавата ни актив, ще бъде надежден. ... Това беше едно от изискванията, което ние заложихме в комуникацията ни с "Лукойл" по време на кабинета "Денков", когато се обсъждаха и дерогацията, и преминаването на производство на изцяло неруски петрол, възможните рискове - и технологични, и финансови", подчерта Богдан Богданов.
Интервюто на Снежана Иванова с Богдан Богданов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Обществено обсъждане за увеличаване на площта на резерват „Пясъчната лилия“ на Каваци –Север се проведе днес в Созопол. То премина без дебати.На него присъстваха общински съветници и представители на институции. Инициатор на проекта за разширението е бургаската екоинспекция, която се грижи за резервата. Решението трябва да бъде взето от..
Всички български плажове, яхтени пристанища и плавателни съдове, които желаят да бъдат сертифицирани и отличени със "Син флаг", могат да подадат кандидатурите си до 20 януари 2025 година, съобщават от организацията. Националното жури за избор на българските претенденти за "Син флаг" ще заседава в началото на февруари. В програмата „Син флаг“..
Търговското споразумение между Европейския съюз и страните от Латинска Америка – Меркосур създава риск част от европейските фермери да бъдат изтласкани от пазара с навлизането на по-евтина вносна продукция. Това заявяват от Националната асоциация на зърнопроизводителите, които изпратиха становище до земеделския министър с искане за защита на..
До 15 декември в РИОСВ – Бургас могат да се изпращат препоръки за коригиране на Актуализирания план за управление на поддържан резерват "Атанасовско езеро". При второто му обществено обсъждане обаче не стана ясно кой ще изпълнява плана и от къде ще дойде финансирането на грижите за резервата . Тази година приключи 6-годишният..
След като преминахме през ерозиране на доходите ни по време на двуцифрената инфлация преди две години, последва период, в който ръстът им компенсираше инфлацията, а сега вече сме във фаза, в която средната работна заплата в България расте с двуцифрен темп в реално изражение. През третото тримесечие на 2024 година тя е била 2275 лв., което е с..
Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет за следващата година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г., която представлява мотивите към законопроекта. В проекта се залага дефицит от 3 на сто и увеличаване на държавния дълг през следващите 4 години. Финансовият министър:..
Бургас беше представен на международния форум в италианския град Бергамо под надслов „Кариера и живот – защо в България. Инициативата е организирана от Bulgaria Wants You. В рамките на събитието зам.-кметът по туризъм и спорт Манол Тодоров се срещна и разговаря с българи, живеещи в чужбина. Той представи пред тях възможностите, които Бургас предлага за..
Бургас беше представен на международния форум в италианския град Бергамо под надслов „Кариера и живот – защо в България. Инициативата е организирана от..
Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли 2025-а година, като индексацията ще бъде между 8 и 9 процента. Това предвижда проектът на..
Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет за следващата година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за..