Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения еквивалент, който се продаваше на средна цена около 5 лв.
„Освен спестените средства на хронично болните пациенти, които са сред най-социално слабата и уязвима част от населението, електронните рецептурни книжки намалиха значително времето за обслужване на пациентите и възможността от допускане на грешки при предписването и отпускането на лекарства“, каза Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в Информационно обслужване. При използването на електронната рецептурна книжка гражданите не се налага да купуват хартиена, да я носят на общопрактикуващия им лекар за попълване и след това да чакат в районната здравноосигурителна каса (РЗОК) за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти, което значително ги облекчава и пести време.
Електронната книжка се регистрира и попълва единствено от общопрактикуващия лекар, а достъпът до информацията за хронично болния пациент е строго ограничена. Аптеките имат възможност да проверяват данни единствено за конкретна рецепта, по която трябва да отпуснат медикаменти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса. Цялата информация между общопрактикуващия лекар, аптеката и районните здравноосигурителни каси се обменя изцяло по електронен път, което спестява значително време на всички участници в процеса. В системата се актуализира и информацията за избор на общопрактикуващ лекар, без да се налага пациентът да заверява промяната с посещение до РЗОК. В е-книжката могат да се вписват също така нови диагнози и да се отписват стари.
Данните показват, че от пускането на системата до този момент електронно са обслужени 2.3 млн. пациенти, а платформата е получила и изпълнила на 360 млн. електронни заявки. На ден се изпълняват по над 400 000 заявки, като средното време за обработка на заявката е под 1 секунда. Модулът се използва ефективно от близо 10 000 лекари и фармацевти, които имат договор с НЗОК.
Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..
В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..
Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Общо 38 са свободните места за лекари, а за медицински сестри 43. Първото бебе родено в болницата през 2025 е момче. То е проплакало в 2,20 часа, съобщиха още от болничното заведение. Последното родено в областната болница за..
Община Бургас е получила основната част от гласуваните от Министерския съвет 5.5 милиона лева за строителството на детската болница „Света Анастасия“. Средствата бяха одобрени в началото на месеца, но до момента не бяха преведени. Гласуваните от МС 5.5 млн. лв. за детската болница в Бургас ще бъдат разплатени Кметът Димитър Николов съобщи..
Родилното отделение в областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, в края на 2024 година отчита близо 1184 новородени деца. Това съобщи за БНР началникът на Неонатологичното отделение д-р Таня Праматарова. Отделението в Сливен е с второ ниво на компетентност и е единственото в региона, което лекува най-тежките случаи на новородени от..
Парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева гласува Министерският съвет за „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон" в Ямбол. Така се увеличаване капиталът на търговското дружество и на акционерното участие на държавата в капитала. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договора от 2021 г.; допълнителни..
Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че..