„Писането на ръка развива много познавателни способности и възприятия в личността. Чрез интерпретирането на хармонични калиграфски стандарти можем да подобрим връзката със съзнанието си, умението за концентрация, комуникация и ритъма на нашите мисли. Това са изключително важни действия за децата в ученическата възраст. А защо е за деца и родители - възможността за хармоничното писане е провокирана основно от родителите и от учителите, желанието ни у детето да останат трайни знания, а това може да стане само с осъзнати родители.
Често хората имат разминаване за това кое е красиво. Затова е добре родителите да не заклеймяват децата си, че не пишат красиво, а да го поощряват, защото почеркът им е огледало на неговата личност.
За хармоничните калиграфски стандарти можем да направим един паралел с образователната ни система, където в момента липсва методика и концепция за тези стандарти. Нещо което във Възраждането се е правило в школото - дисциплината "Краснописание". Това са световни стандарти за курсивните шрифтове. Точно тази връзка - между кадрите, които са обучавани професионално за това, както и изобщо учителите, някъде там е прекъсната връзката. Тези хармонични стандарти, които са определени и са ясни на професионалистите, не се отразяват в момента в нашата образователна система, но от това страдат най-много децата.
Началото за едно дете е изключително важно, става дума за усвояването на това умение за красивото писане. Правилната стойка на детето, правилният захват на ръката, която пише, правилното отношение към този процес. Да се работи с учителите как да бъдат обучавани за тези хармонични стандарти. На тези калиграфски работилници, които провеждам идват деца от началните класове и виждам какви са учебниците им, затова и на мен ми се иска да продължавам да работя в тази посока. Тези почерци на нашите баби и дядовци са толкова красиви, възхищаваме се на това как са писали, защото те са изучавали в училище подобни дисциплини, каквото е било „Краснописанието“. Затова го споменавам, защото виждаме как се е отразило и върху тяхната душевност, изобщо стандартите на едно общество.
Почеркът е нещо като кардиограма на духовността на обществото.
Калиграфската работилница е за деца, на възраст от 6 години и нагоре, както и за техните родители. В същия ден на 16 ноември ще има и още един курс в Магазия 1, „Кирилицата – Азбука на светлината“. Преди няколко години я нарекох така, защото присъствах на една лекция на Георги Сираков. Той говореше за духовните измерения на буквените знаци и се опитах да визуализирам това знание. Получи се една много въздействаща таблица, която си получи и името „Азбука на светлината“, заради цветовете на дъгата, които могат да бъдат като редове в тази азбука. Това означава, че всеки цвят носи различно ниво на развитие, но и всяка азбука е писменост на светлината, защото е създадена с духовно предназначение, да разпространява послания, посочи още д-р Маргарита Дончева.
Старокирилската форма на буквения знак има чиста линия и хармонични пропорции, твърди експертът.
По време на втория калиграфски курс в НХА - Бургас, който ще се проведе във времето между 13 и 16 часа, ще има и калиграфска композиция със старобългарския текст на молитвата „Отьче нашь“. Тази различна енергия в думите и буквите е в пълнота в този текст, допълни тя.
Чуйте повече в интервюто.
Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца. На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето. Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..
Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“. Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов. Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента. Младият музикант гостува по покана на..
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас. Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..
И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" . Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..
В Обзор ще има археологически музей. Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов...
Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история..