Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов опит за избор на председател на 51-ото НС

Народното събрание ще направи нов опит да избере председател. В първия му работен ден бяха издигнати пет номинации за поста, но нито една не успя да събере необходимия брой гласове.

Днес започват и разговорите на ГЕРБ-СДС за бъдещи политически действия в новия парламент.

След провала на избор на председател в деня на конституирането на 51-ото Народно събрание днес заседанието продължава от 11 ч. и процедурата ще стартира отначало като председателстващият Народното събрание Силви Кирилов от ИТН, който е най-възрастният депутат, се очаква да предложи да бъдат приети отново процедурни правила за избор, групите да направят отново номинации, които да бъдат гласувани в пленарната зала.

Очаква се петте кандидатури отново да бъдат издигнати – от ГЕРБ-СДС  - Рая Назарян, от ПП-ДБ - Андрей Цеков, от "Възраждане" – Петър Петров, от БСП – Обединена левица – Наталия Киселова и от "Има такъв народ" – Николета Кузманова.

ГЕРБ-СДС заявиха многократно, че няма да отстъпят от позицията си председателят да бъде от парламентарната им група, а ПП-ДБ бяха категорични, че ще подкрепят своя кандидат. 

Вчера Борисов направи уговорката за отстъпки с поста председател на Народното събрание, само ако бъде постигнато управленско мнозинство:

"То тогава и този пост ще го върнем обратно на масата за преговори, но казвам – след това".

Борисов отново очерта възможната управленска формула - четворна коалиция, без ДПС - НН, без Алианс за права и свободи, без партия МЕЧ. "Възраждане" са изключени по идеологически причини.

"Виждам една конструкция, която може да работи между ИТН, БСП - Обединена левица и ПП-ДБ".

Днес преди пленарното заседание ГЕРБ-СДС започват разговори за обсъждане на съвместни политически действия в рамките на този парламент. 

Лично лидерът Бойко Борисов ще оглави преговорния екип заедно с Рая Назарян, Росен Желязков и Томислав Дончев. Първи са поканени БСП - Обединена левица", а след тях "Има такъв народ".

"И в зависимост от това, което се договори, или не се договорим, след това ще процедираме и за разговор с колегите от ПП-ДБ. Оставяме ги последни, защото те много ясно са си сложили "червените линии".

ГЕРБ-СДС стартират разговорите с предварителното условие  - кандидатът за премиер с първия мандат да е Бойко Борисов.

Днес ще продължат разговорите и на ПП-ДБ с политически сили в парламента. След като вчера проведоха срещи с МЕЧ, ИТН и Алианс за права и свободи, днес се очаква да проведат разговори и с БСП - Обединена левица. ГЕРБ отказаха отправената покана за среща с ПП-ДБ за обсъждане на възможни партньорства.

"Ние ще отидем при тях на разговор, когато можем да говорим дали ще има управление или няма да има", заяви лидерът Бойко Борисов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят двойно на ПП-ДБ

ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите, сочи публикувано днес социологическо проучване на "Тренд". С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и "Възраждане" (13%). На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%).  "Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от..

публикувано на 05.02.25 в 11:30

K. Вигенин: Дефицитът в бюджета трябва да се покрие с увеличаване на приходите

Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас.  Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета.  От..

публикувано на 03.02.25 в 19:05

Тодор Терзиев: "Продължаваме промяната" ще изгради нови структури в областта

Изграждане на нови структури на "Продължаваме промяната" в бургаски регион ще е една от целите на областния председател на партията Тодор Терзиев. Той бе избран на този пост вчера. Има голям потенциал в хората, които са в Бургас да работят в посока разширяване на "Продължаваме промяната" и в други общини, обясни той. В момента структури има в областния..

обновено на 03.02.25 в 17:57

Съветниците на ГЕРБ с позиция за терена на ъгъла на „Цар Самуил“ и „Цар Калоян“

Общинските съветници от групата на ГЕРБ в Бургас разпространиха позиция по повод бъдещото строителство върху терена на ъгъла на улиците „Цар Самуил“ и „Цар Калоян“ в комплекс „Възраждане“. Темата бе повдигната преди дни от колегите им от партия „Възраждане“. Община Бургас от години настоява за придобиване на терена на ъгъла на улиците „Цар..

публикувано на 03.02.25 в 09:40

Съвместният контингент за охрана на българо-турската граница започва работа

Началото на работата на съвместния контингент от четири държави за охрана на българо-турската граница ще бъде дадено в Свиленград. Това беше едно от условията за присъединяването на България и Румъния към Шенген и по суша. Контингентът е от гранични полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия. Разполагането му на границата ни с..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Тодор Терзиев е новият областен лидер на "Продължаваме промяната" в Бургас

След оспорвана надпревара с над 10 кандидати Тодор Терзиев оглави областната структура на „Продължаваме промяната“ в Бургас. Той заема мястото на Емил Соколов, който преди известно време напусна морския град и се установи в столицата. Кандидатурата на Терзиев е одобрена днес на Изпълнителен съвет на партията, потвърди пред БНР Бургас Соколов..

публикувано на 02.02.25 в 20:44

Министър Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки

Няма да има намаление на социалнитe придобивки при приемането на новия бюджет.  За това има пълно съгласие в сегашното сложно управление на страната. Това каза пред журналисти в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "Не няма да има проблеми. Това беше един много сериозен разговор между партиите, които сме в това сложно..

публикувано на 01.02.25 в 17:30