Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка из потайностите на Сливенската планина

5
Снимка: Стоян Радев

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни, византийци и българи. Османците ги унищожават. Според едни, заради отпора на българите, според други, за да унищожат докрай държавността. 

От тези калета са останали само основите. Слабо проучени са, а археологически разкопки почти не са правени. Това ни даде идеята да обиколим част от тях, а наш гид в тази не лека експедиция бе Стефан Стефанов, организатор на редица планински прояви, сред тях и планинския маратон „Хайдушки пътеки“.

Както във всяка експедиция, така и в тази всичко си има начало. Сборен пункт – долна лифтена станция. Предстои ни изкачване към скалния феновмен „Халката“, след това трябва да минем под лифта, а от там нагоре по стръмното три стълба нагоре към „Маричино градище“, която е основна цел на експедицията. Тръгваме към „Халката“ и Стефан насочва вниманието към нещо, което прилича на зид, а според него е някогашния път към крепостта.

След стръмния, песъчлив и каменист баир достигнахме „Халката“. 

"Халката е тракийски култов комплекс. Реално крепостта наследява място обитавано от траките. Така че първо преди да бъде византийска и преди това римска крепост, това е тракийска крепост.  Като част от целия сакрален комплекс, имаме отляво женското начало с отвора, а  отдясно фалосоподобната скала, която е мъжкото начало. Най-вдясно има една изсечена площадка, нямаме представа с какви функции е. Трябва да дойдат хора, които имат много познания."

Точно срещу нея от отсрещния хълм се вижда каменно лице, което ние видяхме за първи път.

След „Халката“ посоката вече е  крепостта „Маричино градище“, но трябва да катерим под стълбовете на лифта и едва тогава да навлезем в непристъпния район на крепостта. Битката с денивелацията е жестока, но не и невъзможна. Тук през храсти, клони и драки навлизаме в крепостта.

А Поп Станчовата скала привлича търсачите на съкровища.

"Иманярите се катерят по тази скала и не един-двама са се лишили с живота си. Има легенда, че попът се е качвал в определен ден в годината и сянката му където сочела, там бил заровил имането си, когато са ги нападали турците."

От тук надолу към втората халка, която мнозина сливналии не знаят, през сечената скала и следващата ни цел – тракийско отбранително съоръжение в района на „Хайдушката пътека.

"Отдясно е този отвор в скалата. Идеята е, че като вървиш в тази посока ти държиш меча отдясно, откъм халката. Щитът ти е от лявата страна, т. е. долната ти част е незащитена с меча и те те стрелят оттам, " обяснява нашият гид.

От тук посоката е Сливен. Километрите не са много, но труднодостъпните участъци не са малко и ако решите да ходите в района, то си вземете човек, който знае, кое къде е и от къде да ви изведе на  пътека.

Подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Несебър и Министърът на културата обсъдиха Старинния Несебър

Кметът на община Несебър Николай Димитров посрещна министъра на културата Найден Тодоров в сградата на старото кметство. Димитров представи дейността на новоучредения общински орган за закрила на световното наследство, на чиято втора среща бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и..

публикувано на 22.11.24 в 16:45

Euronews: България е идеална дестинация за целогодишен туризъм със златните ѝ плажове и заснежени върхове

България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..

публикувано на 22.11.24 в 11:46

Плаж „Атанасовска коса“ има нов концесионер

Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..

публикувано на 20.11.24 в 16:58

Догодина село Лъка и кв. Каменар ще имат нова водопроводна мрежа

Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС.  Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..

обновено на 20.11.24 в 16:34

Внесоха в МС документите за плащания на хотелиери за настанени украинци

Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас.  Кандидатите  са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..

публикувано на 20.11.24 в 08:58

Обсъдиха приоритетите за Лято 2025 в управлението на морските плажове

Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..

публикувано на 20.11.24 в 08:32

130 таксита ще има през Лято 2025 в Созопол

Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..

обновено на 19.11.24 в 16:13