Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя.
С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни съставки, годни за употреба. Условието обаче е върнатите продукти да не са по- стари от пет дни остатъчен срок на годност за резус положителни и 3 дни резус отрицателни кръв и кръвни съставки.
Промените предвиждат и обмяната на кръв и кръвни продукти да става без заплащане.
Около 600 души в България ежедневно се нуждаят от кръвопреливане. Но едва 25% от потенциалните кръводарители даряват редовно, което създава постоянна нужда от нови доброволци.
Кръводарителите са 170 000. По данни на Националния център по трансфузионна хематология годишното количество кръв, изпращано в лечебните заведения е между 60 и 73 хиляди литра. Няма официална статистика за бракуваните количества.
Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град. Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..
Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..
Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..
В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..
Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери. Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..
Световният ден за борба с диабета се отбелязва на 14 ноември. С безплатни прегледи и консултации бургаски здравни заведения и организации отбелязват датата. Диабетът е хронично заболяване, което се развива, когато панкреасът не е в състояние да произвежда инсулин, или когато тялото не може да използва произведения от задстомашната жлеза..
Аулата в УМБАЛ Бургас вече не е достатъчна за обучението на студентите по медицина от университет "Проф. д-р Асен Златаров". Поради увеличения им брой, в болничното заведение бе открит учебен център. Той разполага с общо 10 зали като 7 от тях са пригодени за упражнения, а останалите лекционни. Лекционните зали са снабдени с мултимедия в помощ..
Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е Световният ден за..
В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на..
Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при..