Бургас се включва в националния таксиметров протест на 20 ноември. Това съобщи Снежана Никова, председател на браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори за морския град. Причината за недоволството е резкият скок на застраховката „Гражданска отговорност“ за бранша. Повишението е между 300 и 1 000 %, поясни Никова:
"Застраховките от 260 лева скочиха на 1 000 лева. Сезирахме Комисията за финансов надзор, те казаха, че от тяхна страна няма повишение-понеже застрахователите пращат процент от застраховките към гаранционен фонд, няма такова повишение. А нямат право да им ограничават горния праг на застраховките. Застрахователите не отговарят абсолютно нищо. Оттук-оттам чуваме, че сме рискови. Правихме справка в КАТ-оттам отговориха-0,03% от ПТП-тата са предизвикани от таксиметрови водачи с вина. Колко да сме рискови тогава?"
За нас това е картелно споразумение, заяви Никова. Или фалити или влизане в сивия сектор е дилемата пред нас при това положение, категорични са от бранша. С протеста се надяват застрахователите и държавата да ги чуят.В морския град протестните действия са предвидени от 10 часа. Жълтите коли ще обикалят офисите на големите застрахователи в града като ще преминат през ключови булеварди и кръстовища, уточни Никова.
Според подадената към ОД на МВР разстановка от 08:30 до 10:00 ч. такситата от центъра ще се съберат на пункт "Капани", а от комплекс "Меден рудник" тръгват от 09.30 към "Крайезерна", оттам през колелата на КАТ и "Метро" към паркинга на Джъмбо, където ще изчакат идващите от "Капани". Намерението им е да обикалят през офисите на големите застрахователни компании като това означава и преминаване пред ключови булеварди и кръстовища.
От Асоциация на българските застрахователи преди дни с излязоха с позиция по темата. В нея се посочва:
"Основни параметри за определяне на цената по застраховка „Гражданска отговорност“ са честотата на щетите и размера на средната щета. Честотата на щетите представлява съотношението на броя щети към броя сключени полици. Автомобилите използвани за таксиметрови превози, престояват като участници в движението в пъти по-дълго от обикновените автомобили и изминават в пъти повече километри пробег. Те се движат почти непрекъснато и е нормално при тях да се наблюдава в пъти по-висока честота на щетите от обичайната за този вид застраховка. За да установи обективните нива на честотата на щетите и размера на средната щета при всички застраховани МПС и отделно при таксиметровите автомобили за последните 5 години, АБЗ своевременно изиска данни от единната информационна система, администрирана от Гаранционния фонд. Анализът на получените данни показа, че размерът на средната щета при такситата е съпоставим със средната за всички застраховани автомобили в България, но честотата на възникване на щети е 20 пъти по-висока.
При сходни нива на размера на средното обезщетение, което се изплаща за произшествие на леки автомобили и такива, използвани за таксиметрови превози и двадесет пъти по-често настъпване на застрахователни събития, необходимата премия за покритие на риска при таксиметровите автомобили е нормално да бъде в пъти по-висока от тази за останалите леки автомобили.
Ако в съвкупността на всички застраховани автомобили, тези с по-висок риск не плащат по-висока премия от другите, съответстваща на техния риск, то премията на всички автомобили трябва да се повиши, за да се осигурят достатъчно средства за изплащане на обезщетенията. Това би било несправедливо за останалите застраховани лица."
Повече чуйте в звуковия файл.Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите..