12 жители на Царево станаха негови почетни граждани навръх празника на града – Никулден. Решението взе общинският съвет единодушно днес, на последната си за годината сесия.
Мнозина от отличените са свързани с образованието, а плакетите им връчи кметът Марин Киров. Отличените са: учителката по български език в Средно училище „Никола Й. Вапцаров“ Донка Прокопова, която има „значителен принос за развитието и обогатяването на културния живот“ в града, изтъкват от общината; Стоянка Димова – базов начален учител в същото училище повече от 40 години, с „изключителен принос за съхраняване престижа на учителската професия“, „всеотдаен и отговорен педагог и възпитател“, посветил целия си живот на развитието на началното образование в общината; Недялка Захариева - дългогодишен учител в детска градина „Ален мак“ в Царево; Иванка Пишманова – дългогодишен учител в прогимназиален и гимназиален етап по български език и литература в Средно училище „Никола Й. Вапцаров“, „изключителен педагог“ и „деен организатор на културни мероприятия и посещения на театрални постановки“. От общината отличиха и дългогодишните учители Христо Христов, Мима Костадинова – която е била и директор на училището и е председател на общинската организация на БЧК; Мария Азова.
Сред отличените се нареди и главен инспектор инж. Кирил Киряков. От 1991 г. той работи като пожарникар, а сега е началник на пожарната служба в Царево. Под неговото ръководство огнеборците участваха в преодоляването на бедствието, сполетяло общината на 5 септември, напомнят оттам.
С плакет от общината си тръгна навръх празника и действащият председател на читалищното настоятелство на Народно читалище „Искра 1952“ Златка Каракачанова – „позитивен, усмихнат и добър човек с голямо сърце, винаги готов да помогне на всеки нуждаещ се, включващ се винаги в различни благотворителни инициативи“.
Странджанският народен певец Костадин Михайлов също бе отличен, както и мореплавателят, журналист и политик Дончо Папазов.
Днешният празничен ден за Царево започна с празнична литургия в църквата „Св. Успение Богородично“, а новият ѝ предстоятел отец Божил отправи послание към миряните чрез БНР Бургас:
„В този ден на радост, когато честваме паметта на свети Николай Мирликийски чудотворец, посланието трябва да е мир, любов между християните. Да последваме онази кротост и твърдост във вярата на светителя и също така да не забравяме, че когато правим нещо и го правим от сърце, не е нужно да тръбим на целия свят да се знае, а трябва да се прави в тишина и в спокойствие, винаги помагайки на другите, без да търсим признанието на всички, а да търсим Господа нашего Иисус Христа и спасението на нашите души“.
Отец Божил не подмина и въпросите за войните, които съпътстват съвремието ни. Според него именно тези катастрофи тласкат хората обратно към храма и към Бога.
„Точно това се случва. Виждаме дори и най-близката война, която се води до нас – войната в Украйна. Това, което става там, е много притеснително – от двете страни умират православни християни, братя и сестри во Христе. Това трябва да ни служи на нас като отрезвител, за да разберем, че стремежът към преходното, към онуй, що го яде ръжда и молец, няма да устои във времето, камък върху камък няма да остане и трябва винаги да залагаме на непреходното, на душата, на това, което ще живее вечно. Затова това е пример за нас, че без вяра и упование в Бога ние няма да стигнем никъде. Всички онези конфликти, които се случват, и това, което става в Близкия изток, съм сигурен, че действат на християните за отрезвение и връщане в храма и, съответно, да тръгнат по пътя към своето спасение. Всеки един поотделно и всички заедно“.
Освен духовна храна, църквата днес беше приготвила и материална: в двора ѝ през деня се раздаваше безплатно рибена чорба.
След литургията и тържествената общинска сесия множество жители на града се събраха за откриването на паметна плоча на бежанците от Източна Тракия, а в словото си директорът на Общинския исторически музей Тодор Гондов напомни, че не народите, а правителствата избират войните.
„Градът имаше нужда от такъв паметник. Доста години се говореше в тракийското дружество за такъв паметник, но ето, че му дойде времето. Ние все пак го дължим на нашите предци. Те са тръгнали от едно място, без да знаят къде отиват. Идвайки тук, продължават да надграждат този град и не случайно ги нарекох сега „строители на съвременно Царево“. Войната не е избор на народите, тя е на правителствата. Нашите хора, те не са имали проблеми със своите съседи гърци и турци по онова време, но всичко това се случва, тъй като има едно, така, вече огромно движение на етническите маси по това време и се разделят народи, които са живели в хармония в продължение на векове. Така и българите след около 1000 години съдбовно присъствие в Източна Тракия са принудени да напуснат своите родни места и да се преселят тук. Напущат вътрешна Странджа, където още ехти ехото от техните тъпани и гайди“, коментира той.
Финалът на празничната програма бе край пристанището, където кметът Марин Киров обяви, че предстои изграждането на параклис на Свети Николай на пристанището и в квартал Василико по идея на свещениците отец Стоян Кралев и отец Божил.
След заупокойна молитва там общинари и граждани се качиха в лодки и навлязоха навътре в морето, където хвърлиха венци и цветя и отправиха още една молитва – всички рибари и моряци винаги да се завръщат при семействата си.
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да бъде съставено стабилно правителство. Трудна и тежка година, в която общините останахме стабилни и затова я има държавата коментира Иван Алексиев. Политическото противоборство се вижда и по места. В..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и преминаването е възможно, а от Общината призовават шофьорите да бъдат внимателни. По-рано оттам съобщиха, че дъждовете в Странджа са повишили нивата на притоците на река Велека и придошлата вода е заливала пътя..
Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, все пак правят покупка само заради съобщение или реклама за намаление. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат. Това каза по БНТ основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите”..
Традиционният регионален събор в село Мечкарево се отменя, съобщиха от Община Сливен. Той се провежда на 26 декември и е посветен на зимните празници. Отмяната се налага заради усложнената метеорологична обстановка. Прогнозата на синоптиците е времето да се задържи с валежи и силен вятър, като в петък прогнозата е за снеговалеж. Община..
Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на Президента на Република България продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", съобщават..
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и свети Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Врачанският митрополит Григорий:..
Жълт и оранжев код за опасно време е обявен за Бургаска област днес. Ще има значителни валежи, които ще бъдат по-обилни за районите на Приморско, Царево и Малко Търново. В Странджа по-късно през деня дъждът ще преминава в сняг. Максималните температури ще бъдат между 6° и 10°. Ще духа умерен и силен вятър с пориви до 24 метра в секунда...
И тази година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол..
И тази година коледарите на Ямбол посрещнаха Рождество Христово с песен и танц. Стотици млади мъже се хванаха на голямото коледарско хоро, което е..
Сливенският митрополит Арсений отслужи Рождественската Света Литургия в храм "Св. Димитър Солунски" в Сливен. В църквата на децата бяха раздадени..