Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г., бяха обсъдени на регионална конференция в Бургас. Тя е организираната по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Науката, образованието и иновациите са ключови във високотехнологичния свят на изкуствения интелект, каза заместник генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Евгения Друмева, която откри днес конференцията. Тя подчерта, че "тази сфера е не само изключително важна, но може би ще бъде ключова в бъдещия, а всъщност вече и в днешния високотехнологичен свят, в който изкуственият интелект навлиза все повече". Но, надяваме се, за да подпомага, за да улеснява, а не да замени човека, заяви заместник генералният директор на БТА.
Научната дейност не бива да се разкъсва. Европа има нужда от нея. Предстои ни изключително важна стъпка - изготвяне на законодателство за иновациите и създаването на общо пространство за иновации в Европейския съюз (ЕС), което да спомогне за привличането на инвестиции, заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. Чобанова посочи Бургас като пример за успешно реализиране и разработване на проекти, финансирани от кохезионните фондове.
На базата на задълбочен анализ на икономическата среда и нуждите на бизнеса Община Бургас разкрива нови професионални паралелки и привлича филиали на висши учебни заведения като тези на Софийския университет и на Националната художествена академия, за да се създаде онзи устойчив гръб на индустрията, който да я захранва с кадри, но да бъде и двигател на иновации, заяви Михаил Ненов, заместник-кмет на Бургас по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики. Той даде два позитивни примера за образователния микроклимат в общината, като коментира, че въпреки че се опитваме да говорим за кохезия, ние все още сме дълбоко разделени.
Сремим се в този програмен период да засилим обектите в сферата на интелигентната система за управление на трафика и подобряване на безопасността и сигурността на транспорта. Предизвикателствата пред изпълнението на заложените проекти са областите на планиране, проектиране, зрялост на проектите, тръжните процедури, административния капацитет на бенефициентите и всякакви непредвидени обстоятелства на целия проектен цикъл, каза инж. Ивета Колева, началник на отдел "Програмиране" към управляващия орган на програма "Транспорт" в Министерство на транспорта и съобщенията (МТС).
Намираме се в среда, в която повече се обръща внимание на т.нар. Икономика 5.0, свързана с развитието на изкуствения интелект. Успоредно с това се засяга околната среда и въздействието на хората върху нея и Зеления преход, който дава отражение върху настоящия пазар на труда, посочи Петър Гъров, началник отдел „Верификация Южен“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерство на труда и социалната политика. По думите му от гледна точка на кохезионната политика вече са в ход много мерки, от които хората в България могат да се възползват.
Около 6 на сто от средствата по бюджета на програма "Образование" (ПО) 2021 – 2027 година са изплатени през настоящата 2024 година. Сумата е 105 млн. лева, обяви Магда Москова, старши експерт към Изпълнителната агенция "Програма за образование". Тя посочи, че верифицираните по програмата средства са в размер на 24,7 млн. лева.
Увеличават се европейските средства, вложени в образователна инфраструктура в Община Бургас, каза Ана Янчева от Областния информационен център-Бургас. Чрез програмата "Регионално развитие 2007-2013 г." спечелихме и реализирахме един от най-мащабните проекти в сферата на образованието, на приблизителна стойност 6 млн. лв. Чрез "Региони в растеж 2014-2020 г." ние вече отидохме на два много мащабни проекта и там средствата стигаха приблизително до 30 млн. лв, което означава, че ние имаме поне пет пъти повече средства, вложени само в образователна структура", коментира Янчева.
Търговската гимназия в Бургас е сред училищата, в които ще бъде изградена STEM лаборатория, заяви директорът ѝ Павел Чепов. Той обясни, че вече шеста година гимназията работи по т.нар. Модел 1:1. Търговска гимназия е единствената в област Бургас, която работи по модела, при който всеки ученик и учител разполага с устройство, свързано с интернет, което може да се използва както в класните стаи, така и у дома. От 2019 г. досега по този модел в училището се обучават 19 паралелки, като учениците с персонални устройства са 478, устройствата на склад са 70, а общият брой ученици в училище е 815, обясни директорът.
Гъвкави в своите решения трябва да бъдат не само учебните заведения и по-специално университетите, разработвайки различни проекти, но и институциите в начините за търсене на различните възможности за финансиране на национално значими проекти. Нужна е гъвкавост в използването на финансовите инструменти, съфинансирани от Кохезионния фонд, заяви ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. Той подчерта, че висшето училище работи активно по различни проекти заедно с чуждестранни партньори в широк спектър от сфери.
/БТА/
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..
С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“ за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..
Детска градина „Слънце“ в Камено вече е с ремонтирано и обновено дворно пространство. Приключили са дейностите от първия етап на ремонта, които са реализирани в предвидения срок. Проектът, който стартира през октомври 2024 г., се финансира с безвъзмездно дарение от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. „Удовлетворен съм от това, което виждам. Най-важно обаче е да..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено в 7.30 ч. от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван..
Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация. Обслужването на..
Възрастен мъж на 96 години пострада след пожар дома му, в бургаския к-с „Братя Миладинови“, съобщи Областната дирекция на полицията. Индцидентът е от вчера, когато във Второ Районно управление - Бургас е съобщено за пожар в апартамент, на шестия етаж, в бл. 70. Огънят е потушен от осем огнецборци и два противопожарни автомобила, но напълно са..
От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) информират за частично затваряне на републиканския път Царево-Варвара-Ахтопол-Синеморец-Резово. Днес, от 10:30 ч. до 15 ч. ще бъде ограничено преминаването в едната лента в участъка Царево-Ахтопол, в района на Царево / при 4+492/(района на т.нар. „Далян Лафина“). Временната организация е за ремонт..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по..