Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да се случи, природозащитната организация WWF не пести време, средства и усилия. Но има нужда и от твоята помощ. „Абонирай се за природата“ и помогни за опазването на нейното богатство, което е изложено на риск.

Основните заплахи пред редица животински видове у нас са свързани с увреждането на техните местообитания и негативните ефекти от променящия се климат.

Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори.

Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и  насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.

„Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.

За съжаление обаче, голяма част от крайречните гори са унищожени в миналото, за да освободят територии за пасища, обработваеми земи, жилищни зони. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания. През годините WWF и партньори залесиха 2000 декара крайречни гори по бреговете на Дунав и Марица – площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища. Всички засадени дръвчета са с местен произход и са характерни видове за крайречните гори: бяла върба, черна топола, полски ясен, черна елша, източен чинар, бряст и летен дъб.

Съществена заплаха за дивите животни са и климатичните промени.

Учените прогнозират, че в резултат от температурната промяна в близките години и десетилетия ще наблюдаваме все по-ясно изразено изместване на горските растителни зони, което ще повлияе на местообитанията на редица видове. Затова WWF и техните партньори от ЮЗДП работят за адаптиране на горите в югозападна България към новите климатични условия. Работата включва лесовъдски дейности с цел намаляване на риска от съхнене на  изкуствените гори от бял и черен бор,  и постепенната им замяна с местни широколистни видове. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост към промените в климата. Заедно с това се провежда и регулярен мониторинг на птици, насекоми и прилепи.

Сред птиците обръщаме особено внимание на различните видове кълвачи. Техният мониторинг започва още напролет, когато са най-активни, пеят усилено, а и дърветата и храстите все още не са разлистени, което позволява да ги наблюдаваме най-лесно. Някои бръмбари са много чувствителни към средата, която обитават, и трябва да се изследват изключително прецизно, за да не бъде унищожено по грешка тяхното местообитание. Наблюдението на прилепите пък провеждаме нощем, като засичаме техните звуци със специална апаратура и софтуер“, обяснява Костадин Вълчев.

Експертите на WWF отдават голямо значение на теренните посещения. Те знаят, колко е важно да се запознаят с животинските видове, които обитават застрашените от климата гори, както и с техните специфични навици. Така ще са сигурни, че приложените мерки няма да променят местообитанията и да попречат на развитието на популациите им. За да бъдат резултатите от мониторинга достоверни, той трябва да се провежда няколко поредни години и да стъпи на богата база данни. На този етап той вече показва, че най-пъстро разнообразие от видове се среща в естествените стари гори.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“, обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР Бургас.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00

Предлагат ваучерите за храна да станат до 300 лева

Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

Заради ВиК ремонт, затварят за месец част от бургаската ул. "Ивайло"

Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..

обновено на 07.02.25 в 08:31

Българово ще си има собствена пречиствателна станция и канализация

Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че  Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..

публикувано на 06.02.25 в 16:00