12-годишната Елза Дадурян от Бургас се нуждае от спешна трансплантация на бъбрек. Момичето е пациент на Диализен център „Нефролайф“- единственият център в Бургас, който провежда диализа за деца, където от около месец преминава през процедури. Специалистите са оптимисти относно нейната реакция към лечението, като тя понася добре процедурите и е в сравнително добро състояние.
„Тя е много усмихната и мотивирана. Няма как да не ѝ се възхищавам – въпреки трудностите, тя остава позитивна и стриктно изпълнява всички препоръки“, споделя д-р Боряна Иванова, нефролог в диализния център. Въпреки това, трансплантацията на Елза е неизбежна. Тя не е единственото дете, което се нуждае от помощ. Виктор, още едно дете, пациент на д-р Иванова, също е на диализа и за него скоро ще започне кампания за набиране на средства. И двата случая подчертават колко важно е да се откриват бъбречните проблеми на ранен етап, за да се предотвратят сериозни последици.
„Бъбречните заболявания при деца и възрастни често започват без видими симптоми. Те могат да се развиват тихо и незабелязано, като не дават конкретни сигнали за тревога, докато не стане твърде късно. Важно е да се обърне внимание на ранните признаци и редовно да се извършват прегледи“, коментира още специалистът.
„Децата обикновено не изпитват болка, ако бъбреците им не са засегнати от инфекция или камъни, което означава, че проблемите често остават скрити, докато не стане твърде късно“, допълва д-р Иванова. Според нея, общи симптоми като отпадналост, липса на апетит, умора или болки по костите могат да бъдат сигнал за проблеми с бъбреците, но често тези симптоми се възприемат като незначителни или свързани с други заболявания. Ако не се предприемат навременни действия, състоянието може да прогресира до бъбречна недостатъчност, както в случая на Елза.
Всеки родител трябва да бъде наясно с важността на редовните медицински прегледи и навременната диагностика. Също и начинът на живот и хранене играят ключова роля в намаляването на риска от бъбречни заболявания.
„При липса на бъбречно заболяване, при липса на каквото и да е заболяване, не трябва да се спазва някакъв строг режим. Като лекар, винаги съветвам колкото се може по-здравословно да се храни едно дете, да се избягват „джънк фуд“ ( солети, чипс, пуканки, вафли, шоколади, кексчета и т.н. ), газираните напитки, всичко което има много захар. Това само по себе си не би довело до бъбречно заболяване, но ако вече имат такова, там се променят нещата. Когато говорим за недиализно зависимо бъбречно заболяване, там трябва да се ограничи най-вече солевия прием и протеините, които са месата, яйцата, колбасите... Когато вече се е стигнало до диализа, там вече нещата леко се изменят. Самата диализа е свързана с енергопреразход, така че там съветваме децата все пак да имат добър прием на протеини, защото се губи телесна маса“, споделя още нефрологът.
Диализата при деца е особено предизвикателна, тъй като техните организми са много по-чувствителни и реагират по-бързо на промени в лечението.
Ако искате да помогнете на Елза да се възстанови и да получи шанс за нормален живот, можете да дарите средства за нейното лечение и трансплантация на бъбрек. Дарения могат да се направят по следната сметка:
Инвестбанк
IBAN: BG91IORT73781008904500
Титуляр: Алис Вартерес Дадурян (майка на Елза)
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..