Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатна платформа информира за пътя на добрата храна

Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“. Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на добрата храна до трапезата ни.

Платформата е създадена на 22 декември и вече има много последователи. Това разказа пред БНР Бургас един от създателите ѝ Владимир Лалов:



„С платформата се занимаваме трима приятели - аз, Ивелина Христова и Радослав Илиев. Двамата с Ива поддържаме комуникация с производителите, както и с други партньори. Имаме само един програмист, това е Ради. С „Роден Дар“ сме ангажирани съвсем доброволно в свободното си време. След дълги години, в които живеех в чужбина, когато се прибирах в България ароматът на пресен български домат или вкусът на българско сирене ме връщаха в миналото. Израснал съм с домашно произведени плодове, зеленчуци, мляко. Оказва се, че тези вкусни продукти ги нямаме вече в магазините, вкусът е съвсем различен. 

При Ива има сходен опит. Също е живяла в чужбина, а при връщането си в България се е опитвала да купува директно от производители, но не е имало лесен начин за това. Тогава създава една гугъл карта, в която отбелязва производителите, които са се свързвали с нея. Така решихме да прехвърлим тази гугъл карта в сайт, в който самите производители да се регистрират. 

Тази платформа е безплатна. С днешна дата (бел.ред. 06.01.25 г.) тя е посещавана повече от 240 000 пъти. В социалните медии се споделяше много от потребителите, предизвика голям интерес.



Колко са производителите, които са регистрирани вече в платформата?

Производителите са над 500, а общо регистрираните са над 1000 души. В платформата в момента се изисква регистрация само от производителите, а потребителите могат директно да се свързват с тях. В профилите се посочва начинът за контакт - с телефон, имейл или друг вид комуникация. Предвидили сме в бъдеще да има и нови функционалности, самите потребители да оставят коментари към съответните производители.

Какво споделят най-често хората с вас на този етап, имате ли обратна връзка?

Да, хората споделят какво още да видят като информация в платформата. 

По Черноморието има ли производители, които вече са се регистрирали в „Роден Дар“?

В последните няколко години през летните месеци прекарвам доста време в Поморие. Това беше една от причините, както и мотивация за създаването на такава платформа, защото намирах начин да се свързвам с местни производители, от които съм пазарувал и съм останал доволен. Виждам, че сега се добавиха и нови производители, от цялата Бургаска област. Те са от Каменар, Бургас, Медово, Лозенец, Извор. Всеки ден се присъединят нови земеделски производители. 

Храната не е само необходимост, но и спомен, емоция и преживяване“, споделя още Владимир Лалов. Това е и целта на платформата – да знаем откъде идва нашата храна, кой я е създал, и какви традициите е вложил в нея. Важно е да познаваме фермерите, които с любов отглеждат плодовете и зеленчуците  или се грижат за пчелите, коментира още той.  

Чуйте повече информация в интервюто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" увеличението на цената на платеното паркиране в Бургас

Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..

обновено на 22.01.25 в 18:50

Над 6000 търговски дружества са начислявали погрешно ДДС от 9%

Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).  Щетата за бюджета е над 1 милион лева.  През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..

публикувано на 22.01.25 в 16:34

Разширяват защитена зона "Силистар"

Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...

публикувано на 22.01.25 в 16:00

Предприятията подават декларация за дължими данъци за края на 2024

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия

Стартира информационна кампания за представяне на процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Мярката е с бюджет 25 млн. лв.  Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05