Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БИПИ: Критично ниски са обществените оценки за работата на Гешев и Сарафов

Автор:
Борислав Сарафов и Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

Критично ниски са обществените оценки за работата на Иван Гешев и Борислав Сарафов, но гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой. Това показва извод от национално представително изследване, проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. , от социологическа агенция "Глобал Метрикс" по поръчка на Български институт за правни инициативи (БИПИ).

Национално представителното изследване е проведено посредством метода на стандартизирано персонално интервю тип "face-to-face" с регистрация на данни чрез таблети сред 1020 пълнолетни граждани на България в периода 26 ноември-15 декември 2024 г., предаде БТА.

Резултатите от изследването показват, че в края на декември 2024 година оценките за работата на прокуратурата през последните десет години са преобладаващо ниски и отразяват многократно регистрираното ниско доверие, потвърдено от редица социологически изследвания и анализи.

Според общественото мнение работата на прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров (изследване на БИПИ от 2019 г.), Иван Гешев и Борислав Сарафов по петстепенна скала от 2 до 6 се концентрира в позициите "слаба" и "средна". Средната оценка за резултатите от дейността на обвинението в мандата на Сотир Цацаров беше 3.05, за Иван Гешев е 2.75, а за Борислав Сарафов – 2.81. 

Снимка: БИПИ

Налице са все пак и специфики - докато оценките за мандата на Сотир Цацаров са били също критични, но изтеглени в по-умерените позиции на скалата, мнението за работата на прокуратурата при Иван Гешев достига два пъти повече слаби оценки. Същата тенденция се запазва, макар и леко смекчена, в оценките за Борислав Сарафов. 

Оценките и за тримата ръководители на прокуратурата показват силно критични мнения, които са индикатор на слаби резултати както в справянето с битовата престъпност, така и в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Работата в тези направления гражданите виждат основно като кампанийна, а преобладаващото мнение е, че прокуратурата се използва за политически цели и няма никакви ползи за обществото от работата на главния прокурор, посочват от БИПИ.

Над две трети от пълнолетните българи смятат, че съдебната реформа е в застой, а основни аспекти от нея определят като неизпълнени. Между една пета и една трета от запитаните все пак виждат някакви, макар и много слаби, резултати в отделни направления. Основните причини за неосъществената съдебна реформа, според общественото мнение, са интересите на различни обществени кръгове, които работят за това съдебната реформа да не се реализира (56%), както и политическата криза (37%), и липсата на политическа воля (35%) за реформи в този сектор. Около една трета от запитаните са склонни да посочат и липса на воля сред магистратите, което показва, че от гледна точка на общественото мнение няма "невинни"за неосъществената съдебна реформа.

Като контрапункт на тези оценки, мнението, че няма обществена подкрепа се споделя от едва 9% от запитаните. Налице е широк консенсус за важността на съдебната реформа. На това мнение са почти всички (75% смятат, че съдебната реформа е много важна, а 20% я смятат за по-скоро важна). Българите задават широк кръг приоритети за съдебната реформа в следващите няколко години, като най-важните за гражданите са: реална и ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта (81%), независимост на съда (75%), бърз съдебен процес (61%), борба с битовата престъпност (55%), отчетна и ефективна прокуратура (54%), борба с домашното насилие (50%), сочат още резултатите.

В заключение от БИПИ изтъкват, че общественото мнение дава силна подкрепа и ясни приоритети за съдебната реформа, но е изключително недоволно от липсата на резултати.


По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В НС започнаха дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството

Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..

публикувано на 16.04.25 в 10:00

Обсъждат втория вот на недоверие към правителството

Вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарна зала.  Той е внесен с подписите на депутатите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и е за провал в борбата с корупцията.  Очаква се дебатът по втория вот на недоверие да е точка първа в дневния ред на Народното събрание, а гласуването да се състои в четвъртък...

публикувано на 16.04.25 в 08:30

Иван Кичев: Бюджет 2025 на община Средец е балансиран и реалистичен

Като балансиран и реалистичен определи бюджет 2025 на община Средец кметът Иван Кичев при представянето му пред жители в сградата на общината.  Макрорамката му е малко над 36,6 млн. лева. Заложени са най-важните и неотложни проекти, след заявките на кметове и кметски наместници на всичките 33 села в общината, отбеляза Кичев...

публикувано на 15.04.25 в 11:21

Представят проектобюджетета на община Средец

Проектобюджет от над 36,6 млн. лева предлага кметът на община Средец Иван Кичев за 2025 година. Той ще бъде представен днес от 16 часа в  Зала 1  на  сградата на общинската администрация.  Близо 22 млн. са приходите от държавни дейности, останалите малко над 14 млн и 700 хиляди лева са от местни дейности.  В капиталовата програма са..

публикувано на 14.04.25 в 13:32

Внесоха втория вот на недоверие към кабинета

Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот.  Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика.  От ПП-ДБ са отказали да се включат,..

публикувано на 10.04.25 в 13:00

"Възраждане“ подкрепят искането за втори вот на недоверие

Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...

публикувано на 10.04.25 в 10:40
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Регионалният министър поиска освобождаване на ръководители в АПИ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..

публикувано на 09.04.25 в 13:01