Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

| обновено на 16.01.25 в 22:22

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на среща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спротни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев.


Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев, който обясни как  от общинска става частна собственост. Той припомни, че преди много години идеята е била на това място да има детелина, която да улесни движението по три булеварда-"Стефан Стамболов", "Демокрация" и "Струга". С изграждането на хотела в близост до кръстовището, това на практика вече е невъзможно. През 2008 година на мястото е трябвало да има спротно-търговски комплекс и хотел.Но и до реализацията на тази идея не се стига.

Настоящият собственик придобива имота през 2014 година и влиза във владение през 2015.Оттогава са изготвени няколко варианта за преобразуването на Колодрума, които са се променяли спрямо измененията на градските планове. В настоящия момент там има 7 имота, като идеята е да се изградят жилищни сгради, спортна зала и общежития за спортистите. Инвеститорът е готов да дари на общината улица, която да обслужва вътрешната зона. В нея ще се влиза от "Стефан Стамболов" и ще се излиза от "Струга".


Помещения ще бъдат осигурени за Колоездачния клуб, който в момента се помещава в постройки на Колодрума, благодарание на Димитър Колев. Идеята е бъдещата спортна зала да бъде предоставена на общината. 

Именно собствеността на залата, видът и предназначението й предизвикаха най-много въпроси на срещата. Представители на клубове по баскетбол, стрелба и колоездене принципно подкрепиха предложението и питаха за размерите и функционалността й. Те призоваха за подкрепа на идеята.

Оказа се, че залата основно ще може да бъде използва за тренировки. Като общината ще може да я ползва 10 години и то само за спортни цели. В общежитията ще могат да бъдат настанявани спортисти или други пребиваващи в града, но не и деца.

Изказвания направиха общински съветници, които изразиха както положителни оценки, така и различни опасения. Те поставиха въпроси за статута на залата, паркирането на гражданите в к-с"Братя Миладинови", възможността за изграждане на подземна улица, озеленяването и околната среда. Сред тях бяха Явор Костов, Иван Иванов, Георги Манев, Красимир Калудов, Виолета Диянова и други. По-критични към проекта бяха Георги Дракалиев и Иво Баев, които имаха забележки към естетическия вид на сградите и техния обем.


Георги Маринчев повдигна въпроса за стопанисването на бъдещата спортна зала от община Бургас и проблемите, които произтичат от това. Те бяха обобщени от Михаил Хаджиянев. Той подчерта, че ако залата бъде предоставена на общината, тя на практика няма да е нейна собственост. Това ще създаде проблеми с финансирането й. Хаджиянев предложи да се дари земята и общината сама да изгради спортна зала. Като неин собственик, администрацията ще може да търси финансиране-държавно или европейско и да я стопанисва по-ефективно. Предложението беше подкрепено от Иво Баев.

Хаджиянев подчерта на няколко пъти, че парцелът е частен и инвеститорът има възможността да изгради на него всичко, което пожелае и че не е длъжен да участва в подобна среща. 

Димитър Колев обясни, че решението- земята да бъде дарена за спортна зала на общината, не може да бъде взето еднолично от него.

Арх. Георгиев подчерта, че при изготвянето на проекта са се съобразили с всички зададени към момента параметри за височина на сградите в района.

ОЧАКВАЙТЕ РАЗЛИЧНИТЕ ПОЗИЦИИ В ПРОГРАМАТА НА БНР БУРГАС.



По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57
Община Царево, архив

Община Царево спечели проект за обновяване на уличната мрежа

Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..

публикувано на 16.01.25 в 08:46

Над 300 данъчни декларации са подадени само за пет дни в НАП-Бургас

От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца.  От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..

публикувано на 15.01.25 в 12:42
Снимката е илюстративна.

Не се очаква увеличение на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област

На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите  транспортни  фирми в региона. Ръст може да има през..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32