Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира. Отличието бе връчено на церемония в София от Кин Стоянов, ротационен председател на Програмния съвет. Той заяви:
"Много ми е приятно да обява победителя в тази категория, а той е свързан с една птица. Нейният носител е Георги Янакиев за предаването"Гларуси и шамандури".
Георги Янакиев благодари:
"Радвам се изключително много за тази награда.Още повече се радвам, че моите колеги ме номинираха. Това е много важно за мен. Най-много се радвам, че тази награда ми дава възможност да застана пред вас и да изкажа своя голям респект и уважение към всички, които работят в системата на БНР. Честит празник, благодаря ви!"
Жоро Янакиев е един от най-ярките и обичани гласове на радиото-музикален редактор и водещ на предавания в БНР-Бургас от създаването на медията през 2012 година. Водещ е на тричасовото авторско предаване „Гларуси и шамандури“, което през годините се превърна в емблематично за морския град.
В студиото за 12 години гостуват не само едни от най-популярните бургаски, но и български музиканти, художници, творци, общественици и политици. Предаването и Жоро обичат да „пътуват“, затова и често хвърлят котва на различни места по Черноморието–от Ахтопол до Поморие. Независимо от сезона, „Гларусите“ се излъчват или от новата бургаска библиотека, или от остров „Св. Анастасия“.
Истинската страст на Жоро е фолклорът, той води и предаването "Странджа пее". Признанието и работата на Жоро и Цвети Радева показват колко важна част е народната музика в БНР.
Това е шеста награда за БНР Бургас в последните седем години, напомни директорът на БНР Бургас Кирил Костадинов.
Един от водещите на церемонията бе колегата от БНР Бургас Ивайло Пеев.
Тя бе открита с изпълнение на Мария Илиева. Гост на събитието бе вицепрезидентът на България Илияна Йотова.
"Не мога да скрия вълнението си, че тази награда идва точно за предаване за традиционна култура, защото според мен, българската народна музика, която звучи в този ефир не е просто фолклорна музика. Тя е народопсихология. Тя е бит и душевност на нашия народ, както би казал Иван Хаджийски, тя е пъпна връв. Тя е наша плът и кръв. Тази музика не само свързва, но гради една огромна мрежа от слушатели на БНР".
Илияна Йотова заяви:
"Съчетава в себе си истински професионализъм, вълшебен глас, хъс, амбиция, познаване, талант. Тя е великолепен организатор, защото аз работя с нея вече няколко години. Жена, която може да накара фолклорни състави от цяла Европа да се съберат на едно място; да направят най-дългото българско хоро; да изпеят най-хубавите български песни; да изтанцуват най-сложните български стъпки; да ги направи популярни през радиото и през програмата си, дори в онези мрачни, дано да сме ги забравили, вече дни Ковид. Човек, който може да говори с часове за българските традиции, за красотата на българската премяна, за красотата на българските гласове, за извора на българския фолклор. Един от най-сладкодумните автори в Българското национално радио и въобще в журналистиката - невероятната Цвети Радева".
В него се представят интересни, любопитни и по-слабо коментирани моменти от живота и дейността на известни българи – поети, писатели, художници, общественици, политици други. Идеята на "Говори…" е да се чуят гласовете на личностите, които се съхраняват в Златния архивен фонд на БНР, като целта на поредицата е да обогати информираността на широката общественост за отделните личности и да бъде полезна както за образователната, така и за обучителната дейност в средното и висше образование у нас.
Отличието получи Иво Тодоров, директор "Дигитални програми".
"Една организация не може да съществува толкова дълго време, без да загуби своята цел и посока, ако не умее непрекъснато да се преоткрива! Това е правило Българското национално радио през цялата си богата история. Радиото е работило в три Българии - до 1944 година, тази до 1989-а и тази, в която живеем в момента. То е запечатало голяма част от историята на страната през тези 90 години, но е и написало немалка част от нея. Извървяло е огромен път от почти празното студио с микрофон, поставен на стойка на земята, до който водещият е стоял от прав до днешното огромно радио семейство, което покрива цялата страна; до медия, която се е превърнала в символ на надеждна и навременна информация. Този път е извървян единствено благодарение на това, че през всички тези 90 години в радиото е имало хора, които не просто са подготвени професионалисти, а хора, които са приемали работата си като мисия и кауза. Освен това радиото има и друго много важно свойство - може да обединява. Петър Увалиев, когато си спомня за първите му години казва: "Радиото беше нещо съвсем невероятно. Докато светът се разделяше на врагове, радиовълните прекрачваха рововете на омразата". Вярвам, че именно такава е мисията на общественото радио и днес - да прекрачва омразата, да гради мостове, да обединява хората. Много се радвам, че отново връчваме и награда за професионализма на наши колеги от другите електронни медии, защото вярвам, че само заедно медиите можем да спомогнем за разсейването на булото на дезинформацията".
Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) Ноел Къран се обърна към професионалистите в БНР:
"Честита годишнина! Това, което вие правите, е от изключителна важност. Изключително важно е за културния живот на България, за обществения живот на България, за музиката в България и най-вече - за журналистиката в страната. Живеем в свят, в който социалните медии директно се намесват по време на избори в някои страни; в свят, в който определени социални платформи, заявиха, че не се интересуват от проверка на факти. Така че вашата работа, вашата роля е все по-важна. Живеем в изключително важен момент за развитието на медиите, когато навлизането на технологиите, свързани с изкуствен интелект, буквално ще ни залеят с всякаква информация. Ето тук ролята на обществените медии ще бъде от изключителна важност, за да пресеем коя е важната информация. Вие сте изключително ценни за вашата аудитория! Истината има значение, това е най важното! Знайте каква е вашата стойност и не я забравяйте!".
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма лечение. Всеки дори..
И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г. 16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева: "Програмата се управлява от..
Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..
До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..
От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас се провежда в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ . Финалът на 48-часовият хакатон е днес. Събитието е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за..
Община Поморие и местният винзавод организират голям празник по повод Деня на лозарите и винарите, съобщиха от местната администрация. Той ще се състои..
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя..