Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините обмениха практики срещу езика на омразата по инициатива на център "Алеф"

Меморандум с препоръки за добри практики  срещу езика на омразата подписаха в Бургас кметове от региона, представители на институции и неправителствени организации. Те участваха в конференция, инициирана от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Събитието се организира в седмицата, в която светът отдаде почит на жертвите на Холокоста.


Холокоста е историческият пример, но днес език на омразата има спрямо жени, етнически групи, инвалиди, мигранти и безработни. Речта на омразата е процес, подчерта Алберта Алкалай от център „Алеф“:

"Първата стъпка-търсене на виновници-редица хора, които биват определени за виновни за различни злини. Така се разрастват анекдоти, слухове, теория на конспирацията. След това започва дехуманизацията. Явлението става още по-опасно, когато външните групи се характеризират като такива, които нямат право на същите права, каквито имат останалите цивилизовани или морални хора. Сравняването на тези хора с животни или нецивилизовани диваци е част от идеологическия инструментариум на системите за масово потистичество и крайно насилие. Инверсия на заплахата-за да убедят хората да причинят вреда на по-слаба общност кампаниите на омразата се опитват да обърнат заплахата-в тези послания се твърди, че външната група е виновна-тя заговорничи срещу нашия мир и блага. Такъв пример мога да дам с мигрантите. Крайният етап в пропагандата е призивът за насилствени действия, които могат да приемат различни форми-нападения, рисуване на свастики, графити до линчуване и геноцид."


Сред лекторите бе Златина Дукова от Комисията за защита от дискриминацията, която презентира законодателството по темата и практиката:

"Такъв тип случаи достигат доста често до нас. КЗД разглежда проявите на слово на омраза като специфична форма на дискриминация. Специфичната форма е тормоз. Друг закон, да речем, като Наказателния кодекс, инкриминира и превръща в престъпление езика на омразата. Най-често става дума за обществени прояви. Словото на омразата много добре се чувства в електронна среда, в интернет среда, където хората в много случаи са анонимни, където могат да си говорят каквото и както пожелаят без да се притесняват, че могат да бъдат санкционирани затова, което е жалко, защото действително е така. И в електронна среда най-често се прекрачва тънката червена линия, която превръща свободното слово в слово на омраза. Борбата е много трудна, продължителна и с неясен резултат."

С презентация по темата в конференцията се включи и Цветелина Рандева, областен говорител на МВР-Бургас. Тя направи преглед на ангажиментите и реакциите на МВР в случаите на регистрирани реч на омразата и агресия, породена от нея. Главният редактор на в. „Черноморски фар” Силвия Шатърова даде примери за промените в речта и изказа на медиите  - освободени в първите 30 години от либерализацията и значително по умерени сега, след въвеждане на определени регулатори.  Олга Вихристюк - психолог и младежки работник и Георги Атанасов - образователен медиатор.


Своя опит с речта на омразата споделиха градоначалници от бургаски регион.  Пример за активно противодействие даде кметът на Поморие Иван Алексиев:

"Преди няколко години получихме сигнал, че на един от павилионите за сувенири има изложени хавлии с пречупен кръст, с лика на Хитлер. Веднага издирихме собственика и в рамките на 24 часа всичко бе иззето и повече не се появи на пазара. Това бе високо оценено от еврейската общност в България и ние сме единствените носители на наградата "Светлината на мира". Втори пример от това лято-войната Русия-Украйна. Появиха се чаши с лика на Путин и надпис-победител. Украинската общност настръхна, а ние сме един спокоен и толерантен град-приехме ги. Те се адаптираха-децата им учат в нашите детски градини и училища, записани са в спортни клубове, учат български език. Даваме им възможност да си честват националните празници. В момента, в който получихме сигнала, без много шум посетихме собственика. Всичко това се иззе."


Според заместник-кмета на Община Бургас Михаил Ненов речта на омразата е симптом за най-дълбокото ни разделение като общество, а кметът на Малко Търново Илиян Янчев акцентираха върху това, че език на омразата се чува и от най-високата трибуна в държавата. Кметът на Царево Марин Киров посочи, че  по дефиниция проводник на проблема най-често са лидерите на мнение, но днес социалните мрежи са довели до това езикът на омразата да е навсякъде, да идва от ниските нива, анонимно. По темата говориха още кметът на Приморско Иван Гайков и заместник-кметът на Айтос Калоян Калоянов.

 Алберта Алкалай беше удостоена със специалния почетен плакет на Комисията за защита от дискриминация за своя принос в насърчаването на толерантността и защитата на правата на хората.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в част от гр. Шивачево пак не става за пиене, има уран

Водата в част от гр. Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран. За това алармира  кметът на населеното място Деян Иванов.  Той настоява да  бъде намерен нов водоизточник, а за целта трябва да бъдат заложени средства в бюджета на общината. Хората от града обаче коментираха, че нямат притеснения защото пият водата откакто се..

публикувано на 01.04.25 в 16:00

Осветяват на 2 април бургаския мост в синьо

По повод Световния ден на информираността за аутизма – 2 април, студенти от „Социална педагогика“ и „Специална педагогика“ на Бургаски държавен университет „Проф. д-р „Асен Златаров“ и общинска дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ ще посетят днес Дневен център за деца и/или младежи с множествени увреждания в  Приморски парк и ще се..

публикувано на 01.04.25 в 15:30

BG-ALERT не сработи в Болярово

Тестването на системата за предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT се оказа неуспешно в повечето населени места, в крайграничната община Болярово. Причината е липсата на покритие на мобилните оператори. По време на пожарите миналото лято в село Воден беше монтирана нова мобилна клетка, но проблемът остава.  Нито кметът на Воден, нито аз имаме..

публикувано на 01.04.25 в 14:36

Не става въпрос за пари... административни пречки за 60 хил. украинци у нас

Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно , каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците. В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас. Адв...

публикувано на 01.04.25 в 13:20

Не на шега: От днес платеното паркиране в Бургас е 2 лева

От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската сесия през февруари. 2 лева за синя и зелена зона в Бургас В мотивите си Общината обясни увеличението на цената като опит да се намали трафикът и ограничи паркирането в централната градска..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Предвижда се основен ремонт на пътя към кв. „Горно Езерово“

Около 12 км от републиканския път, водещ към кв. „Горно Езерово“, са предвидени за основен ремонт. Това съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в отговор на запитване на общинския съветник Мариян Иванов. Според него жители на квартала негодуват от лошото състояние на настилката и ежедневните затруднения при шофиране. „Настоящите..

публикувано на 01.04.25 в 12:40

Археологическият музей в Бургас представя изложба на керамични лули

Късносредновековни керамични лули, използвани на територията на България между XVII и XIX век, ще бъдат показани в най-новата изложба на Археологическия музей в Бургас. Експозицията представя историята на тютюна, неговото производство и разпространението на керамичните лули в Османската империя. Посетителите ще могат да видят различни модели лули –..

обновено на 01.04.25 в 09:09