Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 3 февруари, понеделник:

Любим автор на Роби Уилямс и Боно от U2 идва за премиера на своя книга в Бургас

Свами Тиртха ще представи “Черната книга – медитации за всеки ден”

| обновено на 03.02.25 в 09:31



Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”.

Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив.

„Фондацията реши да издаде тази книга, защото ние се занимаваме с духовна култура. Идеята ни е да дадем възможност на повече хора да се докоснат до духовност, без това да е задължително свързано с някаква религия и специално „Черната книга“ в това отношение е изключителна! Тя е 35 годишен труд, в който са събрани мисли и разбиранията на почти всички световни култури. Книгата предлага практическа мъдрост и дълбоки прозрения за тези, които копнеят за по-висше осъзнаване и балансиран живот“, каза Виктор Францес, основател и председател на фондация „Калпатару“.


“Черната книга – медитации за всеки ден” е за хора, които искат да се свържат с по-висшата реалност, да изследват своето духовно аз и да разберат универсалните принципи на живота.

Книгата е ориентирана спрямо сезоните и зодиакалните знаци и покрива различни теми, които вълнуват съвременния човек като философия, йога, индийска традиция, религии, духовни пътища, мистика, интуиция, вдъхновение, красота, любов, изкуство, себепознание, самоосъзнаване, индивидуално развитие, човешки отношения, човешки особености, разговори с учител, майстор и ученик и други.

„Това не е класическо философско четиво, от което като го четеш да те заболи главата. Тук говорим за една изключително дълбока мъдрост, която е представена по един достъпен начин и съм абсолютно сигурен, че всеки човек може да я разбере! Всеки ден чета в продължение на няколко минути книгата и съм удивен, колко лесно тя представя толкова дълбоки концепции!“, коментира още Францес.  


Книгата е карта за духовния лабиринт, който ще ви помогне да се ориентирате и да откриете собствената си истина. Дори да не сте запознати с духовните или философски концепции, книгата е подходяща за всеки, който иска да започне деня си с вдъхновяваща мисъл, която да го води през ежедневните предизвикателства.

Свами Тиртха ще представи книгата си в Бургас на 3 февруари в Центъра за съвременно изкуство и библиотека от 18:00 ч.  Входът е свободен.

повече може да чуете в звуковия файл: 


Кой е Свами Тиртха

Свами Тиртха e творчески псевдоним на Geza Racs, роден през 1959 г в Будапеща, Унгария. Завършва икономическо образование в “Колеж по външна търговия”, където изучава също и английски, руски, японски език и санскрит. В продължение на петнадесет години Свами Тиртха изнася лекции по санскрит и индология като гост-преподавател в университета в гр. Печ, Унгария.

През 1996 г . основава Ведическо училище “Изгрев” (“Napkelet Veda-iskola”) в Будапеща, където при отворени врати се изнасят програми по хиндуистка философия и култура. Той е и главен редактор и автор на множество публикации в духовното списание “Раковина” (“Kagylokurt”), което се издава на унгарски език без прекъсване вече над 30 години. Свами Тиртха е председател на “Индуистко-унгарската културна асоциация” (“Hindu-Magyar Kulturalis Alapitvany”).

През всички тези години той превежда произведения от други автори на унгарски език, а също сам пише и издава книги. Негови произведения се превеждат на други езици, включително английски и български, а по романа му “Оста на живота” е заснет пълнометражен игрален филм, който предстои да бъде излъчен за първи път на международните филмови фестивали през 2025г. Свами Тиртха живее в малък ашрам в сърцето на Унгария, пътува много, води лекции и беседи на духовни теми. 

През годините Тиртха има редица публикации, автор е на четири книги. Световно признание му донася “Черната книга - медитации за всеки ден” , която се появява през 2022 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Диомов: Едни от най-хубавите си песни съм записал в БНР (видео)

БНР-Бургас продължава празничната поредица, посветена на 90-годишнината от създаването на Българското национално радио. В специалната ни рубрика гостува легендата на българската популярна музика Стефан Диомов.  Много от хитовете на Стефан Диомов и легендарната група „Тоника“ са записани в БНР, разказа композиторът: "БНР беше много..

публикувано на 05.03.25 в 15:00

Атанас Стоянов с изложба живопис в Прага

Скулпторът Атанас Стоянов откри изложба в Прага. Събитието е по покана на  Българския културен институт. Експозицията е озаглавена "Дистанция" и е съвместна с художничката Детелина Христова, която живее в чешката столица. Двамата творци изследват съвременните аспекти на понятията свързаност и изолация в личен и социален план.    Атанас..

публикувано на 05.03.25 в 13:30

Ясна е програмата за 23-тия София филм фест на брега

23-тият “София филм фест на брега” ще започне на 20 март и в рамките на 9 дни ще покаже повече от 40 български и международни кинопродукции. Пъстрата програма обхваща всички жанрове и представя селекция от най-стойностните игрални, документални и анимационни пълнометражни и късометражни филми, произведени през изминалата година. Ще видим..

публикувано на 04.03.25 в 16:00

Музикантът от Поморие Янко Бреков се нуждае от помощ за лечение

Музикантът от Поморие Янко Бреков е получил инсулт и е в много тежко състояние. Това съобщи неговата сестра Марина Брекова, която призова приятели и познати да отделят средства за неговото възстановяване.  Фронтменът на "The Pomorians" е по-известен с прозвището си Янко Бръснаря. Той е бил хоспитализиран и в момента не е контактен, споделят близките..

публикувано на 04.03.25 в 15:28

Актьорът Ицко Финци и д-р Лиза Боева гостуват в Бургас с лекция за Микеланджело

Микеланджело Буонароти е една от най-значимите личности на Ренесанса. Той е известен като скулптор, художник, архитект и поет. Фреските в Сикстинската капела и Купола на базиликата „Свети Петър“, статуята на Давид, „Страшния съд”, „Пиета”, „Мадоната от Брюж”, „Бакхаус”, „Сътворението на Адам”,  все емблематични произведения на Микеланджело...

публикувано на 04.03.25 в 09:15

Петя Панева: Има безброй причини да се чувстваме горди българи не само на 3 март

 Задължително е да отбелязваме 3 март. Но още по-задължително е да се чувстваме горди българи не само днес. Това каза за БНР Бургас победителката от "Гласът на България" Петя Панева. Тя беше част от празничната програма в центъра на Бургас.  Стотици бургазлии се хванаха на традиционно третомартенско хоро (снимки и видео) "Има безброй причини..

публикувано на 03.03.25 в 15:30

Възпоменателна сребърна чаша на опълченец може да бъде видяна в Историческия музей в Бургас

Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет е изложен по повод националния празник Трети март. Чашата е от масивно сребро и тежи 72 грама, съобщи главният уредник Иванка Делева: „Тя е една от няколкото запазени сувенирни чаши,..

публикувано на 03.03.25 в 09:30