Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След зачестилите случаи на инциденти с психични проблеми:

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

Снимка: личен архив

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас Ваня Чечева по повод зачестилите случаи на инциденти с хора с психични проблеми. Тя посочи, че гражданското общество става изключително чувствително по темата когато тези събития се случват в кратък период. 


„Като цяло нашето общество става изключително чувствително, когато зачестяват тези случаи – с отнемането на човешки живот или опити за самоубийство. Това е така, защото са и много каналите за информация, чрез които достигат новините и до обществото. За да се стигне дотук процесът не е започнал от вчера и няма да завърши утре.

Забравихме да се учим на човеколюбие. Да виждаме, че животът и нашето тяло, и здраве са ценност.

Връщам се отново на различните канали за информация и интернет, защото и самите приложения оказват влияние. За да бъдеш хейтър, да критикуваш, т.е. да бъдеш агресивен чрез обидите – това може и да е хубаво за теб, но това се превърна и в №1 в ценностната система на подрастващите. Агресията е не само да нараниш физически, а да нараниш психически, да обиждаш, да хулиш, без да имаш информация какво се случва с другия и другите. 
Това, което се случва в нашето общество разбира се е зловещо, но да се има предвид, че агресивните хора са страдащи хора. Има нещо, което не приемат в себе си. 

Причината да се стига дотук е, че и ние като родители, като експерти, като граждани оставаме дистанцирани към хората, които проявяват тази агресивност. Нежеланието да ги приемем, да ги придружим по някакъв начин в страданието. Единственото, което се прави когато има такива инциденти е да настръхнем и да се питаме точно този въпрос - защо се стигна дотук. 

Все пак има помагащи професии като психиатри, психолози и психотерапевти, които могат да окажат помощ, подкрепа, придружаване на всички тези хора, които имат нужда от това. За огромно щастие и хората в Бургас се отвориха към този вид помощ, за да могат самите нуждаещи се да си помогнат сами. 

Хората имат нужда да разказват в едно свободно пространство за себе си, за проблемите си, но без да бъдат съдени за постъпките си и да не бъдат критикувани. Най-често проблемите са свързани с емоционалната подкрепа, която липсва още от ранните детски години. Този дефицит се наблюдава при повечето от най-ранните им години. Емоционалната подкрепа е родителят да приеме дете си такова, каквото е. А не да го вкара в шаблона, как според него да изглежда или действа детето им. Когато едно дете не е подкрепяно да прави самостоятелни опити да греши и да открива света, то израства във възрастен, с ниска самооценка. Затова животът му се струва труден и в друг етап стига до използването на вещества, които се превръщат в зависимост, примерно към алкохол или наркотици. Емоционалната подкрепа е много различна от материалната. Когато едно дете плаче - родителят трябва да разбере защо се случва това. Трябва да се разбере и друго - ние всички хора сме много различни, не е нужно да се харесваме дори, но трябва да се приемаме и в своите различия. 


От друга страна хората, които прибягват до зависимости имат изключително ниска самооценка. те взимат вещества или прибягват до алкохол за да могат да се справят с живота. 

Възрастта на хората, които идват при мен в кабинета е различна, от 15-годишни до възрастни на 65 години. 

Когато си пожелаваме здраве в повечето случаи хората не оценяват, че трябва да бъдат психически здрави, защото когато психиката боледува - тялото крещи. Всичко е взаимносвързано в нас, нищо не е отделено, затова и психическото здраве е изключително важно“, подчерта още Ваня Чечева. 


Чуйте цялото интервю. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37

От сряда отпадат противоепидемичните мерки в Сливенска област

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб.  Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..

публикувано на 10.02.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Проверени са 36 козметични салона в Бургаско заради пострадалите с ботулинов токсин

36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите.  В нито един от проверените до..

публикувано на 10.02.25 в 13:40

УМБАЛ Бургас оборудва неврохирургичната операционна с нова апаратура

Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо.   Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..

публикувано на 10.02.25 в 10:56

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00