Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. Сред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на Хърватия .
Според Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" е нужна цялостна промяна в поведението на потребителите, а не еднодневен бойкот. Дори намесата на държавата и обявяването на таван на цените не биха били ефективни, ако гражданите не променят начина, по който планират купуването на стоки, твърди тя.
Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения на веригите нямат нито икономическа, нито пазарна логика. Те не могат да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план.
Руменова обясни:
„Инициативи, които призовават към рязка промяна в обичайното поведение на обществото или на групи от него за къс времеви отрязък, биха могли да фокусират вниманието на държавните власти, на представители на различни сектори и общности върху даден проблем тогава, когато изглежда, че всички други възможности са изчерпани. Целта в такива случаи е отговорните за възникването и решаването на проблема страни да погледнат към обостреното обществено недоволство и да вземат релевантни мерки. В случая със събитието „Бойкот на супермаркетите“ кръгове от обществото очакват да „накажат“ веригите за хранителни стоки със загубите от нереализирани продажби и това да доведе до успокояване на цените, а законодателната и изпълнителната власт да бъдат провокирани да въведат и наложат едни или други мерки.“
Клиентите на големите вериги обикновено пазаруват от там веднъж или два пъти седмично за по-дълъг период от време. Ако те не си набавят необходимите продукти в деня на протеста, ще го направят преди или след него, т.е. ще направят почти всички покупки от същото място на друга дата. Ако все пак направят някои от покупките от друг магазин и търговската верига претърпи загуби от това, то търговецът най-вероятно ще компенсира тези щети отново от клиентите си в следващи периоди, за да постигне планираните от него печалби.
Работещ подход с широк хоризонт е трайна промяна в потребителското поведение – клиентите е добре да планират консумацията и своите покупки, да не се влияят от промоции за необмислени сделки, да пазаруват директно от производители и да бъдат информирани.
Участието на държавата ще бъде полезно в посока стимулиране на производителите, контрол за евентуално наличие на картелни споразумения и насърчаване на лоялната конкуренция.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин Киров направи през последните дни срещи с жители на различни населени места и провери на място как се извършват текущи строителни дейности. Тези приемни дни продължават, каза той за БНР Бургас...
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП. Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..
България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..
Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин..
Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места...