Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 19 март, сряда:

Премиера на "Виелица" в Бургаския куклен театър

Това е спектакъл, който разказва северна приказка за кръговрата на живота

12
Снимка: Алекс Анмахян


Премиерата на един необикновен спектакъл - "Виелица" предстои тази сряда, 19 март в Държавен куклен театър -Бургас. Той е музикално-визуален, епичен и поетичен, но без текст, разказа режисьорът Тодор Вълов:  

" Приказката разказва за ненците или самоедите, племе което живее в студената Арктика. Те живеят в юрти, вярват в духове, съществуват в симбиоза с природата. Това е приказно и вълшебно, но самата история освен, че има фентъзи, Виелицата има дух, Мракът е живо същество, полярният Студ приспива и убива, но тя разказва и за порастването -  не физическото, а менталното и духовното."    

Тодор Вълов, режисьор .

Историята се е случила далеч на север, където вилнее злата ледена Виелица - господарка на Мрака и Студа. Тя се страхува единствено от пламъците на огъня и лъчите на Слънцето. А Слънцето е непобедим воин - пазител на живота и светлината. Там, на брега на Студеното северно море, в стара юрта живеела една бедна жена с двете си деца - момъкът Ято и девойката Теюне. Жената се грижела за всичко сама. Младежът Ято по цял ден се пързалял и нехаел за къщната работа, а красавицата Теюне била заета да реше и сплита дългите си коси. И ето ,че най-лошото се случило... Разярената Виелицата грабнала и отнесла майката далеко-далеко в своята ледена юрта... Момчето и момичето тръгнали да търсят и спасят живота на своята майка. Така в изпитанията, които преживяват и преодоляват по пътя си, те порастват.


Сценографията е на Диляна Асенова, Евгения Лачева. Музиката е на Пламен Мирчев - Мирона. Участват - Ася Атанасова, Александра Грънчарова, Калин Зафиров, Станислава Каменова-Зафирова, Николай Николов, Ивайло Енев.

Спектакълът е подходящ за деца над 7 години и за цялото семейство. 

Премиерата е на 19 март, сряда от 18.30 ч. в залата на Кукления театър. 

повече може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Налей“ – нова нежна балада от Тино в дует с набиращ скорост роден артист

Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино в новото парче е Роби. Двамата се познават от доста време и дори са съседи. Премиерата на „Налей“ е на 22 април, а дни преди това Тино разкри подробности за парчето в новия брой на предаването Мюзик..

публикувано на 17.04.25 в 19:20

Ученици на Музикалното училище в Бургас откриват годишна изложба

Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" ще открие на 23 април традиционната годишна изложба на ученици от специалности "Рекламна графика" и "Сценичен костюм". Началният час е 17. Експозицията е разположена в залата на Дружество на художниците – Бургас и съдържа над 60 творби от различни жанрове, представящи..

публикувано на 17.04.25 в 19:00

Едвин Сугарев ще представи новата си книга

 Едвин Сугарев ще представи новата си книга в Бургас. Изданието е със заглавие "Тезей в лабиринта". Премиерата ще се състои на 23 април от 18:00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, и се реализира с партньорството на Община Бургас и Издателска къща „Знаци“. Входът за събитието е свободен. Стихосбирката събира нови, непубликувани досега..

публикувано на 17.04.25 в 18:00

Концерт и изложба на творци от Австрия част от програмата на "Флора" 2025

Австрийският културен форум в България е партньор в организацията на две изключителни събития, част от програмата на Национална изложба на цветя „Флора“ Бургас. Събитията ще бъдат част от откриването на юбилейното 40-то изложение на 26 април. Пианистът Симеон Гошев ще изнесе солов концерт в 11:00 ч., а след него ще бъде открита изложбата „Мощта на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00

Фестивалът „СОЛиСиМи“ ще отбележи юбилея на проф. Борислава Танева с концерт през май

С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието ще се състои на 18 май от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър..

публикувано на 17.04.25 в 11:00

Варненският театър гостува с класиката „Под игото“ в Поморие

Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна гостува днес в Поморие с постановката си "Под игото". Романът звучи изключително съвременно, защото толкова години по-късно ние почти не сме се променили и продължаваме да имаме същите недостатъци и достойнства, коментира режисьорът Бина Харалампиева:  "Делим се на две - от една страна са отдадените на..

публикувано на 17.04.25 в 09:20