Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под знака на Мелпомена, Аполон и Темида

Димитър Вълчев и Иван Брегов
Снимка: Архив

Онова, което свързва двамата гости в предаването е, че и двамата служат на няколко музи.
Мирослава Кортенска е доктор на изкуствознанието, театрален критик, културолог. Завършила е Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов", София, 1976 г. Работила е като драматург на Сатиричния театър - София, както и на театрите в Стара Загора и Пловдив. Преподавала е в Нов български университет - София, Пловдивския университет, а понастоящем и в катедра "Кино, телевизия и театър" в Югозападния университет "Н. Рилски" - Благоевград. Автор е на изследването "Културен вертикал" (1998), посветено на процесите и водещите имена в българския театър и култура в последното десетилетие на ХХ век. Книгата е подкрепена от Министерството на културата и е преведена на английски, немски и френски език. По нея Мирослава Кортенска създава и документалния филм "Отместеното поколение" (БНТ, 1999). Проектът "Културен вертикал" е представен на Европейския месец на културата в Пловдив (1999), на Охридско лято (2002) и на Културната олимпиада в Атина (2004). Автор е и на документалния филм "Възстановителна репетиция" - портрет на известния режисьор Любен Гройс (БНТ, 2004). Книгата й "Културен компас. Посока: Балканите - Европа" (2006), също е подкрепена от Министерството на културата и е представена с успех на Панаира на книгата във Франкфурт (2006) и в българските културни центрове в Москва и Скопие, както и в Белград и на Салона на изкуствата в София, а също и на театралните фестивали в Благоевград, Шумен, Пазарджик, Русе и на "Сцена на кръстопът" в Пловдив. Тя е един от най-последователните изследователи на театъра и културата ни в рамките на ХХ век. През 2007 г. печели проект във Фонд "Научни изследвания" при МОН - "Пътят към Европа - ХХ век", в рамките на който издава книгата си "Културната мисия на кръга "Мисъл" (2008). Член е на Съюза на българските писатели и Съюза на учените в България.
Младият юрист Иван Георгиев, известен в литературните среди като Иван Брегов, да е вече утвърден поет, приет в Съюза на българските писатели на 18-годишна възраст, когато още е ученик в гимназията. Признанието за рано изявилата се негова дарба идва след излизането на първата му стихосбирка, получила голямата награда на традиционните литературни празници на дебютната книга “Южна пролет” в Хасково. Днес поетът родом от Бургас вероятно е завършил следването си в Юридическия факултет на Софийския университет. И макар да е роден в средата на 80-те, е “автор със стаж”.
Димитър Вълчев е роден в София през 1954 г. Завършва право в Софийския университет през 80-а. Девет години работи като прокурор в Попово и Търговище, а после и в София. От 90-а година е адвокат. Адвокат Димитър Вълчев е известен у нас като защитник на обвиняеми по "скандални" наказателни дела. Преди известно време обаче се появи в предаването на телевизия BBT "Шах и мат" в съвсем друга светлина. Оказа се, че освен в съдебната зала адвокатът се изявява и в рокмузиката - свири на китара, пее, композира, наскоро издаде авторски албум.

Неделя, 15 ноември, от 17.00 часа

По публикацията работи: Гриша Трифонов и Слави Георгиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53