Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фичър на известния полски радиодокументалист Цезари Галек на 27 март в “Документално студио”

Снимка: Даниела Манолова
Цезари Галек е журналистът, получил най-много международни и национални награди в Полша за своите фичъри. Тъй като повечето от тях са високи статуетки или купи, скупчването им на горния рафт на един дълъг шкаф в офиса му създава впечатление за гора от трофеи.
В Полша документалистиката в радиото, както и в киното, се радва на изключителна грижа и стимулиране, така че конкурсите, фестивалите и субсидиращите организации са многобройни. Наградата на радиоконкурса “Отворени очи”, например, Цезари получава вече четири пъти – четири бронзови дървета в своеобразната гора на шкафа. Единствено "Главата на Бика" - "Гран При" на Фестивала за радио и телевизия "При Европа" в Берлин, все още липсва в колекцията.
Освен любопитството към света и особено към социалното битие на хората днес в Полша, обиграната провокативност и хъс, значителна част от конкурентноспособността на Цезари се дължи на факта, че той сам създава радиопроизведенията си - от първата хрумка до последния звук, нота и детайл. Работното му място освен прословутия шкаф включва и компютър със синтезатор, маса за пиене на чай и дискусии, и прозорец към истинска гора с катерици и таралежи, чието изхранване е една от ежедневните му малки грижи.
“На онази страна или историята на Ирена Сендлерова” използва оригиналния саундтрак на програмата и музиката, написана и изпълнена от Цезари Галек. При превода и дублажа се постарахме да запазим индивидуалността и емоциите на автентичните гласове, уникалността и чувствителността на участващите герои.
През 1943 година Ирена Сендлерова извежда около 2000 еврейски деца от Варшавското гето като чисто и просто ги държи за ръка или ги скрива в коли, натоварени с дърва, и така спасява живота им. Някои от тези вече отдавна пораснали деца и техните собствени деца продължават да са наоколо.

събота, 27 март, от 15.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30