Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с възможно най-малки разходи и без "победи" на едни страни за сметка на други.
В хода на играта участниците обсъждат и търсят решения на проблемите и в крайна сметка стигат до извода, че в общия ни свят всички сме свързани и печалбата на всяка цена не е цел, която води до мир, просперитет и щастие. При вземането на решение участниците трябва да си отговарят на три основни въпроса: "Можем ли да си го позволим?", "Има ли смисъл?", "Можем ли да живеем с последствията?".
Играта се провежда в продължение на 5 дни по 4 часа в групи от 25-35 участници. Водещите са специално обучени.
В България след прекъсване от няколко години играта ще се проведе от 10 до 14 септември във Варна с деца от 9 до 11 години. Водеща ще бъде Милена Ленева, изпълнителна директорка на фондация "Темпо". В рубриката "Всичко за образованието" тя казва, че едно от най-важните неща в играта е, че в нея се включват млади умове, които може да разиграят варианти на решения, за които възрастните е възможно дори да не са се сетили. Играта е ценна и с това, че въвежда децата в сфера, която ги подготвя да осмислят собствената си роля в света, чиито създатели ще бъдат след години. Добре е, че това става преди те да са обременени от модели, които очевидно не решават проблемите на света.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg