Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през август: поредицата „Скъпоценните камъни на България”

Снимка: Архив
25 август 
Имената на скъпоценните камъни
Една част от имената на минералите са от древно гръцки и латински: сапфир от гръцкото "сапфериос" – син, рубин от латинското "рубер" или "рубрум" – червен.
Не са малко скъпоценните камъни, чиито имена са преминали през няколко езика. Пример за това е смарагдът, известен още като изумруд. Названието идва от персийското смарагд, което минава първоначално през гръцки, а по–късно през латински се превръща в смарагдус, есмералде.
Често минералите са наричани на първоначалните места, където са откривани – андалузит, мурманит, мусковит. Някои минерали са свързани с техните лечебни свойства, понякога от името на минерала може да се съди и за неговия състав. Не са никак малко имената на минералите, назовани на техните откриватели, както и на известни лица и институции.
В разговора за имената на скъпоценните камъни участват гл. асистент Всеволод Курчатов, доц. Богдан Каменов от СУ ”Св. Климент Охридски” и доц. Руслан Костов от Минно-геоложкия университет ”Св. Иван Рилски”.

18 август 
Скъпоценните камъни и здравето
Мнозина изследователи твърдят, че съвременната медицина е родена от минералотерапията в древни времена. В традициите на всички народи магическите камъни се вписват със своите необикновени целебни, защитни, антидемонични и дори съзидателни свойства.
Доц. Руслан Костов години наред проучва тези техни качества, описани в книгата му “Орфическа литика”. В предаването той дава примери за терапевтичното въздействие на минералите от различни култури.
Иван и Гергана Митеви от Хасково – автори на първата у нас “Енциклопедия на лечебните минерали”,разказват за нейното създаване, всички минерали ли са лечебни, как те пазят от отрицателни въздействия.
Представена е и традицията да се носят скъпоценни камъни според зодиите.

11 август 
Музеи и дарители
Ще ви запознаем с минералогичното богатство и дарителите на най-големия в България – Националният музей “Земята и хората”. Ще ви разведем из залите на най-стария музей за скали и минерали у нас, създаден през 1894 г. в СУ “Св. Климент Охридски” от акад. Георги Бончев, както и из сбирката от минерали в Ловеч, дарение на доц. Васил Атанасов. Друг дарител на много музеи - Евгени Вулев от Пловдив, ще ни разкаже той самият как е станал колекционер.

4 август
Български следи в гемологията
В първата тема от поредицата ще отделим място на малко известни, но интригуващи факти, свързани с българите и науката за скъпоценните камъни – “гемология” като, например, първите фасетирани бижута и първата тегловна система от златни и минерални мъниста, намерени във Варненския халколитен некропол, за които разказва доцентът от Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски” Руслан Костов. Нещо повече той дори допуска, че на нашия полуостров хилядолетие преди Китай е обособена Балканска нефритова култура.
Да не говорим за откритите от наши учени 10 нови за науката минерали, които представя доц. Камен Богданов от СУ “Св. Климент Охридски”.
А това е само част от тези факти, с които можем да се гордеем.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Роза Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55