Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през август: поредицата „Скъпоценните камъни на България”

Снимка: Архив
25 август 
Имената на скъпоценните камъни
Една част от имената на минералите са от древно гръцки и латински: сапфир от гръцкото "сапфериос" – син, рубин от латинското "рубер" или "рубрум" – червен.
Не са малко скъпоценните камъни, чиито имена са преминали през няколко езика. Пример за това е смарагдът, известен още като изумруд. Названието идва от персийското смарагд, което минава първоначално през гръцки, а по–късно през латински се превръща в смарагдус, есмералде.
Често минералите са наричани на първоначалните места, където са откривани – андалузит, мурманит, мусковит. Някои минерали са свързани с техните лечебни свойства, понякога от името на минерала може да се съди и за неговия състав. Не са никак малко имената на минералите, назовани на техните откриватели, както и на известни лица и институции.
В разговора за имената на скъпоценните камъни участват гл. асистент Всеволод Курчатов, доц. Богдан Каменов от СУ ”Св. Климент Охридски” и доц. Руслан Костов от Минно-геоложкия университет ”Св. Иван Рилски”.

18 август 
Скъпоценните камъни и здравето
Мнозина изследователи твърдят, че съвременната медицина е родена от минералотерапията в древни времена. В традициите на всички народи магическите камъни се вписват със своите необикновени целебни, защитни, антидемонични и дори съзидателни свойства.
Доц. Руслан Костов години наред проучва тези техни качества, описани в книгата му “Орфическа литика”. В предаването той дава примери за терапевтичното въздействие на минералите от различни култури.
Иван и Гергана Митеви от Хасково – автори на първата у нас “Енциклопедия на лечебните минерали”,разказват за нейното създаване, всички минерали ли са лечебни, как те пазят от отрицателни въздействия.
Представена е и традицията да се носят скъпоценни камъни според зодиите.

11 август 
Музеи и дарители
Ще ви запознаем с минералогичното богатство и дарителите на най-големия в България – Националният музей “Земята и хората”. Ще ви разведем из залите на най-стария музей за скали и минерали у нас, създаден през 1894 г. в СУ “Св. Климент Охридски” от акад. Георги Бончев, както и из сбирката от минерали в Ловеч, дарение на доц. Васил Атанасов. Друг дарител на много музеи - Евгени Вулев от Пловдив, ще ни разкаже той самият как е станал колекционер.

4 август
Български следи в гемологията
В първата тема от поредицата ще отделим място на малко известни, но интригуващи факти, свързани с българите и науката за скъпоценните камъни – “гемология” като, например, първите фасетирани бижута и първата тегловна система от златни и минерални мъниста, намерени във Варненския халколитен некропол, за които разказва доцентът от Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски” Руслан Костов. Нещо повече той дори допуска, че на нашия полуостров хилядолетие преди Китай е обособена Балканска нефритова култура.
Да не говорим за откритите от наши учени 10 нови за науката минерали, които представя доц. Камен Богданов от СУ “Св. Климент Охридски”.
А това е само част от тези факти, с които можем да се гордеем.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Роза Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25