Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на детския радиотеатър: Вярвай въпреки всичко в пътя

Снимка: Архив
Първата премиера на „Радиотеатъра за деца” за 2011 г. е пиесата на Станислав Стратиев „Не падай духом”. Тя има няколко реализации – първата в Сатиричния театър (1980) с режисьор Младен Киселов, втората в Централния куклен театър, със куклена версия на постановката на Яна Цанкова (1982), и третата – в учебно-експериментален вариант със студенти от ВИТИЗ под режисурата на Маргарита Младенова (1987). Явно и тримата режисьори са намерили неща, които са ги развълнували, но са използвали различна театрална специфика за реализация на текста - тази ярка съвременна приказка за големи и малки зрители. В онези далечни години се е акцентирало на абсурдната социалистическа реалност с езоповски език.  Сега Юри Статков преоткрива за радиотеатъра тази ранна пиеса на Стратиев и й придава нова насока – всеки да търси и да следва своя път въпреки всичко и всички, да не пада духом и да върви напред.
С огромния арсенал от звукови и музикални средства той създава забавен, весел, с леко намигване в стил „ретро” радиоспектакъл и за сетен път доказва, че по-често трябва да се обръщаме към не толкова познатите пиесите на нашите класици.
Актьорите, които се радваха на остроумието на драматурга, обратите в пиесата и на абсурдните ситуации са: Антон Радичев (Гемишев), Тодор Димитров (Снежния човек), Кирил Кавадарков (Плашилото), Йоана Буковска (Рагаца), Николай Антонов (Френското грозде), Росен Белов (Грамофонче), Татяна Лолова (Милева), Веселин Цанев (Врабеца), Маргарита Хлебарова (Врабка), Йоана Буковска (Враче), Любомир Сапунджиев (Мече), Латинка Петрова (Есента) и Вълчо Камарашев (Шосето).
Екип в студиото: звукорежисьор Живко Марев, звукоинженер Димитър Василев, звукооператор Румен Тодоров, звукови ефекти Силвия Гочева и музикална среда Валя Бояджиева.

събота, 19 март от 9.05 часа - първа част
събота, 26 март от 9.05 часа - втора част
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12

Победителите в детския литературен конкурс "Искри" – директно от БНР

Целта на конкурса е насърчаване на децата за творческа и индивидуална изява. Да открива, популяризира и подпомага развитието на талантливите деца! Победителите в конкурса на 41-вия Национален конкурс за детско литературно творчество "Искри" 2024 г. – бяха избрани от жури в състав: Оля Стоянова, Митко Новков, Цвета Брестничка, Виктор Чулев и..

публикувано на 23.06.24 в 09:30