Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Нетъкани вълшебства”: Приказка за нетъканото платно

На откриването на авторската си изложба "Глаголица и прабългарски руни" художникът Павлин Петров е в характерно за времето старинно облекло от нетъкан текстил - плъсти. То е изработено от известната наша майсторка на нетъкан текстил Мариета Недкова.
Снимка: Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите
Може ли без тъкачен стан да се изработи плат и той да не пуска бримки, да се реже с ножица, да е топъл през зимата и прохладен през лятото, а когато вали, да запазва сух човека, който го носи? И освен че трябва да е перфектен термо- и влагоизолатор, също така да изолира от шума? Когато е нужно, изделията да са меки, но в други случаи да бъдат твърди. Това да не е плат - дело на космическата индустрия от бъдещето? – сигурно ще се запита някой. Не, той има биография на хиляди години, още преди изобретяването на тъкачния стан от такова платно, резултат от сплъстяване на нишки – плъсти, от които правели дрехите си нашите предци.
Прелюбопитни, като приказка, са легендите и историите, които хората си разказват по света в търсене на отговора кой, къде и кога точно е създал първите плъстени изделия. Има данни, че човекът е опитомил овцата преди 9 000 години. Но плъстени изделия, наричани още нетъкан текстил, филц, фелт, войлоко, кече и т.н., се получават още от вълната на камила, лама, алпака, но и от коприна. А също от нишките на растения: лен, коноп, юта, бананово влакно, коприва, рамия и много други интересни суровини.
По какво родопската шапка кюлявче и обичаите, свързани с употребата на нетъкан текстил, си приличат с шапките и традиционните практики в Алтай? За културата Пазирик разказват журналистът и изследовател Максим Караджов и Мариета Недкова – една от най-известните майсторки на народни занаяти.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18