Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документално студио представя новия фичър на Светослав Драганов на 30 юни, събота, от 15.30 ч.

Снимка: Архив
Фичърът „Изпращането не е като посрещането” проследява две истории, които странно и непоследователно прескачат от държава в държава, но в съдбоносни моменти се връщат отново и отново към България. Едната започва в Хайфон, Виетнам. Другата – в Бейрут. Едната започва през 1967 г., когато известната писателка и поетеса Блага Димитрова, по-късно вицепрезидент на България, посещава Виетнам в разгара на войната и довежда в България момиченцето Ха. Хани тогава е на 5 години, живее в условия на постоянна евакуация и пее много хубаво. Другата - през 1976 година, когато Иван Гарелов, водещ на популярното информационно-политическо предаване “Панорама” на БНТ снима филм за гражданската война в Ливан и среща в Бейрут 13-годишния Ахмед, който участва в сраженията и мечтае да стане лекар. 5 години по-късно Иван Гарелов го извежда от обсадения Бейрут и довежда в България.
Двете истории се свързват по особен начин от факта, че България не само в началото, но и много пъти след това изиграва ролята на пристан за доведените деца. Контекстът на събитията е очертан и от характерните за периода отношения на дружба и взаимопомощ между тогавашна социалистическа България и целия социалистически болк и новооснованите държави от т.нар. трети свят, в резултат на което 35 000 студенти от Близкия Изток, Африка и Латинска Америка получават образование в български университети. Хани и Ахмед обаче пристигат в България без междуправителствени споразумения.
Светослав Драганов среща героите на тази история през 2008 година съответно в село Страцево и Париж и снима документалния филм “Децата на дружбата”. Историята продължава и след филма. Продължава на пет езика – български, френски, английски, арабски и виетнамски. Продължава и като история за свободата, националната принадлежност и търсенето на самия себе си в объркания и все още пълен с почти непреодолими граници днешен свят.
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05