Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: ХХ столетие и неговите танци

БНР Новини
Рагтайм е музикален жанр, предшественик на джаза, добил изключителна популярност между 1897 и 1918 година.
Снимка: Архив
ХХ век е изпъстрен от разнообразни културни и художествени явления, много често противоположни едно на друго. Още в края на предишното столетие в музиката и в хореографията се забелязва засилен интерес към традициите на народите извън Европа, фолклора на Изтока и ранните форми на негърския джаз. И ако класическият балет върви по своя утвърден път, то битовите танци усвояват всичко ново и още през ХІХ в. сред обичаните танци се нареждат кубинската хабанера и североамериканския кейк-уок.
И както винаги се случва – новата ритмика и образност обновяват не само лекия жанр, но повлияват и композиторите от академичните направления. Най-ярко открояващи се стилове в началото на века са джаза и рагтайма. Те произлизат от една от формите на американския народен театър, а именно менестрелното шоу, при което бели актьори разиграват комични сцени от живота на негрите и изпълняват техни песни и танци. Така афро-американския фолклор оказва съществено влияние върху развитието на съвременния естраден танц.
Епохата на рагтайма, която продължава едва две десетилетия променя коренно световното изкуство. Рагтаймът е едновременно и танц и пародия, той разкрива красотата на свободното движение, насеченият ритъм провокира нарушаване на точността и придава своеобразна механичност на тялото, съпроводена с лека ирония, ярка музика, бодрост и веселие.
ХХ век създава окончателно разделение между лекия жанр и високохудожественото изкуство. Оттук нататък тяхното развитие тръгва в съвсем различни посоки. Въпреки че това не означава пълна изолираност и липса на връзки помежду им. Напротив, съществува взаимно влияние и взаимно проникване.
В средата на века джазът престава да бъде танцувален жанр и се превръща в музика за концертно изпълнение. Нараства популярността на стилове като боса нова, ча-ча-ча, ритъм енд блус и рок енд рол. Различната музикална култура променя облеклото, прическите, поведението и разбира се – самото движение в танца. През 70-те години на мода идват дискотечните танци и активните възбуждащи ритми на рока, рапа, брейка и родствените им стилове. Все повече ритмичната пулсация излиза на преден план, но и прекрасното владеене на тялото като инструмент в танца. Веселбата и забавлението от движението става ръководно начало.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42