Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: ХХ столетие и неговите танци

БНР Новини
Рагтайм е музикален жанр, предшественик на джаза, добил изключителна популярност между 1897 и 1918 година.
Снимка: Архив
ХХ век е изпъстрен от разнообразни културни и художествени явления, много често противоположни едно на друго. Още в края на предишното столетие в музиката и в хореографията се забелязва засилен интерес към традициите на народите извън Европа, фолклора на Изтока и ранните форми на негърския джаз. И ако класическият балет върви по своя утвърден път, то битовите танци усвояват всичко ново и още през ХІХ в. сред обичаните танци се нареждат кубинската хабанера и североамериканския кейк-уок.
И както винаги се случва – новата ритмика и образност обновяват не само лекия жанр, но повлияват и композиторите от академичните направления. Най-ярко открояващи се стилове в началото на века са джаза и рагтайма. Те произлизат от една от формите на американския народен театър, а именно менестрелното шоу, при което бели актьори разиграват комични сцени от живота на негрите и изпълняват техни песни и танци. Така афро-американския фолклор оказва съществено влияние върху развитието на съвременния естраден танц.
Епохата на рагтайма, която продължава едва две десетилетия променя коренно световното изкуство. Рагтаймът е едновременно и танц и пародия, той разкрива красотата на свободното движение, насеченият ритъм провокира нарушаване на точността и придава своеобразна механичност на тялото, съпроводена с лека ирония, ярка музика, бодрост и веселие.
ХХ век създава окончателно разделение между лекия жанр и високохудожественото изкуство. Оттук нататък тяхното развитие тръгва в съвсем различни посоки. Въпреки че това не означава пълна изолираност и липса на връзки помежду им. Напротив, съществува взаимно влияние и взаимно проникване.
В средата на века джазът престава да бъде танцувален жанр и се превръща в музика за концертно изпълнение. Нараства популярността на стилове като боса нова, ча-ча-ча, ритъм енд блус и рок енд рол. Различната музикална култура променя облеклото, прическите, поведението и разбира се – самото движение в танца. През 70-те години на мода идват дискотечните танци и активните възбуждащи ритми на рока, рапа, брейка и родствените им стилове. Все повече ритмичната пулсация излиза на преден план, но и прекрасното владеене на тялото като инструмент в танца. Веселбата и забавлението от движението става ръководно начало.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05