Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„З” - Като зима, като Задар или звук на морски орган

Снимка: БГНЕС

Как си представяте идеалната зимна ваканция на зимен морски бряг? – Ззззз! В топли географски точки - да! Но у нас?! Нали не е шега?
Не е! Дори може да е по-хубаво и незабравимо. Тогава морските ни селища започват да приличат на… себе си!
Несебър, например… Извън сезона той наистина е романтичен, приказно тих и отговаря на образа, запечатан върху многобройните фотокартички, графики и гравюри, предназначени за спомен на туристите.
След като изпрати летовниците, отначало градът изглежда странен без ваканционния си декор: препълнените сергии, тълпите по улиците… Несебър се връща във вълшебството на времето. Град за ценители.
Никой не пречи да направите своя снимка от най-добрия ракурс. Пред вас в пълната си красота се разкриват великолепните зидове и храмове, съхранили достолепието и паметта на някогашна Месемврия. Така го наричали гърците. Преди това бил тракийската Менабрия, т.е. градът на Мена - основател на селището.
Кой ли не го е харесвал за себе си? Римляни, византийци… Налагало се българските войски непрекъснато да го отвоюват и отстояват. По времето на цар Иван Александър се изграждат над 40 църкви! От съвременна гледна точка този факт е достоен за книгата на рекордите Гинес: по онова време градът имал най-много храмове на глава от населението в световен мащаб.
Ако днес туристите от различни континенти идват в Несебър, града от Списъка на ЮНЕСКО, то е тъкмо заради историята и опазената памет, които не са подвластни на сезоните. Това е най-голямото богатство и на съвременните жители. От тях зависи Несебър да не е само лятно курортно приключение за гостите, а целогодишна морска приказка. В нея има място за много легенди и поуки. Предците на сегашен Несебър умеели да бъдат добри финансисти: още през V век пр. н.е. използвали собствени пари. Били изключително предприемчиви. Търгували не само с целия стар свят, но си основали и близка колония, Навлохос, край днешен Обзор, с която да поддържат стабилна икономика. Цялото землище между двете селища превърнали в житница, източник на зърно. Имало за храна. Оставали количества и за търговия. Но не забравяли да изграждат храмове, да развиват занаяти. Днешните жители на Несебър търсят своя формула за успех. Новият Демонстрационен център на занаятите може да бъде един от стълбовете на собствена програма за туризъм в четири сезона, която градът да разработи.
Благодарение на последните богати археологически находки от лято 2012 Ахтопол също преоткрива своите пластове минало и преобръща досегашните стереотипи, че е беден на история. Музеят на котвите и корабоплаването по нашите земи вече очаква любознателни туристи целогодишно.
А Задар? Разположен е на Адриатическо море. Градът, който е преживял и римски, и византийски период, доста напомня за съдбата на българския Несебър, дори с това, че е бил обект на множество завоевания. В бурната му история се вписват още Венеция, Австрия, Унгария, Франция, Италия, Германия.
Постоянните жители на Задар са около 75 000. През лятото, подобно на Несебър, градът набъбва многократно от летовници, привлечени от морето, плажовете, многобройните културни паметници и храмове. Въпреки това, за разлика от българския Несебър, няма статута на град, включен в Списъка на ЮНЕСКО. Но има морски орган - единственият в света! Странната конструкция, създадена през 2005 година от Никола Башич, събира по неповторим начин порива на вятъра, морето и дневната слънчева светлина. Туристи от цял свят идват да слушат звуците на морския орган. Обичайна практика е да поръчват събуждане и такси в полунощ, за да са на брега при морския орган, когато в мрака музиката на природните стихии се облива в потоци светлина, акумулирана през деня от слънцето.
Как морските селища да бъдат привлекателни не само целогодишно, но и денонощно ще научите от предаването на 7 декември 2012 г.

По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20