Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пеещите скали

„Звънтящите” или „пеещите” скали в  американския щат Пенсилвания са различни по големина - от малки камъчета до огромни, тежащи няколко тона каменни късове.
Снимка: Архив
В щата Пенсилвания има една необикновена планинска местност, осеяна със скали - известни са като „пеещите скали”. Местните жители, наричащи това място Пръстена на дявола, твърдят, че скалите издават звуци в доста широк диапазон на тембъра и силата. Понякога камъните там звънят направо като камбани и всяват ужас сред  дивите животни. Не е ясно каква е причината за тази особена „музика” - официалната версия е, че звънят плътните дребнозърнести видове кварцит, риолит и базалт, но това не се потвърждава от експериментите на място. 
Никой не може да обясни и странния червеникаво-кафяв цвят на скалистите върхове, рязко контрастиращ с околните „не пеещи скали”, които са от същия материал. 
Звънтенето няма връзка и с формата на скалите. И още една любопитна подробност: до пеещите скали има доста обширно плато абсолютно лишено от растителност и въобще от всякакъв друг живот. Платото е обградено от плътна стена от 15-метрови дървета, зад които животът си тече съвсем нормално и растенията и животните са в изобилие…
На какво се дължи този странен феномен?
Децата в студиото на „Хлапета.BNR” ще впрегнат целия си запас от знания и въображение в научно-магическите си версии. И това няма да бъде единствената загадка, над която ще си блъскат главите.
Ще разсъждават още и върху очакванията си, свързани с 21 декември - дали това ще краят на света или просто началото на коледната ваканция?
За финал ще посрещнем в студиото изключително любопитния ни и крайно интелигентен триглав змей от детското състезание „Златната ябълка” и децата, които ще отговарят на въпросите му.

неделя, 16 декември от 10.00 часа
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00