Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно предаване от зала „България” на концерта на Симфоничния оркестър на БНР, 8 февруари, от 19 часа

Солист Марио Ангелов, пиано.
Снимка: личен архив
В петък, 8-и февруари, на сцената на зала „България” за първи път в България ще прозвучи „Ламентате” от естонския композитор Арво Пярт в изпълнение на радиосимфоничния оркестър с диригент Емил Табаков. Музиката на Пярт създава атмосфера, подобна на църковната. Техниката, която измисля или открива (и на която остава верен до днес), композиторът нарича „тинтинабули” от латинската дума за малко звънче. Той пише:
Открих, че е достатъчно една-единствена нота когато, е красиво изсвирена. Работя само с няколко елемента – с един или два гласа. Композиторът „строи” произведенията си с малко материал, с една тоналност.
Историята на създаването на „Ламентате” ни я разказва самият Пярт:
Когато за първи път видях скулптурата Марсий от Аниш Капур на откриването на изложението през октомври 2002 година в турбинната зала на галерия „Тейт” в Лондон, въздействието й върху мен бе мощно. Първото ми впечатление бе, че аз, като живо същество, стоя пред собственото си тяло и съм мъртъв – като изкривена във времето перспектива – едновременно в бъдещето и в настоящето... В този момент почувствах силно, че не съм готов да умра... Всъщност написах „Ламентатe” не за смъртта, а за живите, които си задават въпроси относно: време – безвремие, крайност – безкрайност.
„Ламентате” е за пиано и оркестър. Пярт използва „най-големия инструмент от инструментите”, който му позволява да създаде „...интимна и топла атмосфера, тя вече не изглежда анонимна или абстрактна”. Солистът на българската премиера на произведението е Марио Ангелов. Той е музикант, способен да проникне в идеята на произведения от различни стилове и епохи. Дългогодишната съвместна работа на Ангелов с Емил Табаков и Симфоничния оркестър на БНР е гаранция за органичната връзка между тях.
Във втората част Дмитрий Шостакович ще бъде представен с неговата Симфония № 11 "1905 година". Произведение, което ни разказва за кървавата революция в Русия.
Тази програма не търси забавлението; тя е за слушателите, които обичат да си задават въпроси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55